Dr. Kulja András YouTube-videóiban közérthető nyelven magyarázza el betegeinek és követőinek, hogy hogyan is néz ki egy vakbélműtét, vagy mi is az az epe és az epekövesség, de aktuálisan a koronavírussal is foglalkozik.
András szakmai útja kalandos, hiszen pszichiáter rezidensből lett sebész.
– Már rezidensként dolgoztam a Pszichiátriai Klinikán, mikor a mennyasszonyom édesapjának asszisztáltam egy kisállatműtétnél, és visszajöttek a korábbi sebészettel kapcsolatos élményeim. Akkor jöttem rá, hogy ez az igazán nekem való hivatás, így hosszú őrlődés után a szakmaváltás mellett döntöttem – mesélte a Borsnak dr. Kulja András.
András egy éve kezdett el orvosi témájú videókat készíteni, mellyel célja, hogy a betegek bővebb és érthetőbb tájékoztatást kapjanak.
– Elsőnek akkor fogalmazódott meg bennem a videó ötlete, mikor néhány hónap leforgása alatt három családtagomról is kiderült, hogy daganatos betegségben szenvednek. Ekkor éreztem először, hogy a betegek és a hozzátartozók sokszor nem kapnak kellő tájékoztatást. Végső elhatározásra akkor jutottam, mikor én is dolgozni kezdtem és rájöttem, hogy egy sürgős műtétekkel teli napon nem mindig van kellő idő a betegek részletes tájékoztatására. Ekkor döntöttem el, hogy ezen változtatni szeretnék – mutatott rá András.
Betegei tudják, mi vár rájuk
– A betegeknek és a hozzátartozóknak fel szoktam ajánlani, hogy nézzék meg a betegségükhöz kapcsolódó videót, így van idejük átgondolni, kérdéseket megfogalmazni, amiért nagyon hálásak. Továbbá sok pozitív hozadéka volt a kisfilmeknek, többek között az, hogy részt vehettem a Semmelweis Egyetem szervezésében egy két hetes digitális egészséggel kapcsolatos képzésen Barcelonában. Ennek hatására vágtam bele a rezidensképzés mellett az Egészségügyi Menedzser MSc képzésbe is.
Sokan hidrogén-peroxiddal kezelték magukat
Amikor ráeszmélt, hogy a betegek elhiszik az interneten terjedő álhíreket, újra akcióba lendült.
– Nem akartam hinni a fülemnek, mikor az egyik betegem azt kérte, hogy javasoljak savcsökkentőt számára, mert az ecet, amit a koronavírus ellen iszik, nagyon marja a gyomrát. Épp ekkor olvastam, hogy egy magyar énekes hidrogén-peroxidot javasolt a fertőzés ellen. Ekkor már bekapcsolt a vészcsengőm és lázas kutatómunkába kezdtem, hogy összegyűjtsem ezeket a veszélyes tévhiteket a vírussal kapcsolatban – mesélte András. Azóta Digitális Egészség néven több orvossal és orvostanhallgatóval közösen létrehoztak egy kezdeményezést, amelynek célja az emberek egészségtudatosságának növelése.
Többen csatlakoztak hozzá
András videói olyan népszerűek voltak a közösségi médiában, hogy több orvos és rezidens megkereste, így ma már népes csapat dolgozik az új videókon. Csapatában többen is vanna, akik az operatív törzs munkáját is segítik tudásukkal.
– Készítettünk egy videót az állatok és a koronavírus kapcsolatáról, hiszen nagyon sokan féltek, és ezért meg akartak szabadulni az állataiktól. El szerettem volna magyarázni az embereknek azt, hogy minimális az esélye annak, hogy a háziállat behurcolja az otthonokba a vírust – mesélte András, akinek cicája, Ödön (akit a kórház udvaráról fogadott be) gyakran zavarja meg a videofelvételeket.
Andrásnak és csapatának nagyon sok terve van.
– Egyelőre visszatérünk egyszerű orvosi témákra, de a koronavírussal kapcsolatos aktualitásokat is szeretnénk feldolgozni – zárta gondolatait András.
Dr. Kulja Andrásnak orvosként több alkalommal kellett már szigorú védőruházatot viselnie a fertőzés elkerülése érdekében. Az egyik ilyen alkalommal közösségi oldalán megmutatta, hogy milyen a legszigorúbb védőruha, és hogy hogyan nézett ki a viselése után. Posztjában leírta, hogy a viselete nagy kihívást is jelent. Nehéz benne lélegezni, nem szellőzik, emiatt pedig folyamatosan izzadnak a benne dolgozók, vagyis rengeteg folyadékot vesztenek.