Az enyhítés nagy lendületet adott a táborpiacnak, szülők tízezrei kezdtek el egyből nézelődni.
Közel másfél millió gyerek szabadulna ki az iskola falai közül június 15-én. E helyett most otthonról tanulnak. Eddig kételyek közt hánykolódtak a szülők: vajon be lehet adni majd nyáron a gyerekeket táborba?
A múlt csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette, hogy lehet szervezni a nyári napközis táborokat. Hamarosan pedig döntés születik arról is, hogy milyen szabályozások lesznek érvényesek az ottalvós táborok esetén. A közel három hónapos nyári szünet alatt tény és való, hogy a koronavírus miatt nem a nagyszülőket igyekeznek majd első körben a szülők megkérni arra, hogy vigyázzanak az unokákra.
– A tavalyi rekordévben több mint 215 ezer gyermek táborozott a vakáció ideje alatt. Ez a szám várhatóan csökkenni fog idén, de előreláthatóan legalább 150 ezer csemete szülei próbálják a gyerekfelügyeletet táborokkal megoldani. Sokan nem tudnak kivenni szabadságot, mivel a karantén miatt már felélték a keretüket, vagy annak nagy részét – mondta el Tóth Béla, a Taborfigyelo.hu portál vezetője.
A világjárvány okozta kilátástalanság miatt számos szervező döntött úgy, hogy meg sem hirdeti nyárra a táborokat.
– Előállhat az a helyzet, hogy mire elkezdődik a nyári szünet, a vírus lecseng, mégsem tudjuk táborok által biztosítani gyerekünknek a felügyeletet, míg mi dolgozunk, mert nem lesz elég hely. Ugyanis sokan döntöttek úgy, hogy meg sem próbálják a szervezést – árulta el.
A Táborfigyelő vezetője szerint eddig 70 százalékkal kevesebb gyereknek van lefoglalt tábora a nyárra, mint tavaly ugyanekkor. Kapkodni kell azoknak a szülőknek, akik élni szeretnének a lehetőséggel, mert a szokottnál kisebb a kínálat, és a jó ár-érték arányú lehetőségek turnusai idén még hamarabb betelnek.
A helyzetet az sem könnyíti meg, hogy a lecsökkent táborkínálattal szemben egy hirtelen megnövekvő kereslet áll. Ez pedig felhajthatja az árakat. A családoknak érdemben, akár 25-30 százalékkal is többet kell fizetnie egy-egy turnusért, mint korábban. A legolcsóbbak is majdnem súrolják a 30 ezer forintot, a legdrágábbak pedig 140 ezer forintba kerülnek.
– Átlagosan 35 ezer forint volt 2019-ben egy turnusra egy napközis tábor költsége, ami idén több lehet – fűzte hozzá a szakértő.
Az Operatív Törzs tegnapi tájékoztatóján dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos is kitért a nyári táborok lebonyolítását illetően pár új intézkedésre. Kiemelte: csak egészséges gyerekek és személyzet vehet részt ezeken az eseményeken. A részvételhez egy igazolást, nyilatkozatot kell aláírnia a szülőnek, illetve felnőtt esetén önmagának, hogy egészséges. 300 fő fölötti táborban kötelező a helyben lévő orvos biztosítása. Ha valaki a táborban betegszik meg, elkülönítőben kell vigyázni rá védőfelszerelésben. Javasolja, inkább szabadtéri programokban gondolkodjanak a szülők és a szervezők is.
– Amíg be nem jelentették, hogy bár feltételekkel, de tarthatók nyári táborok, addig a sporttáborok és a nyelvtanulási lehetőségek voltak a legnépszerűbbek – árulta el Tóth Béla.