Hétfőn gyanúsítottként hallgatták ki Hopp Csillát a gyermek halála kapcsán.
A kis Dávidot tavaly augusztusban gázolta el egy vétlen sofőr, amikor a kisfiú a piros lámpa ellenére az úttestre szaladt, édesanyját, Csillát gondatlanságból elkövetett emberöléssel gyanúsítják. De amíg kiderül, hogy ki is a felelős a kisfiú haláláért, évek telhetnek még el.
– Alapesetben, ha ilyen gyanúval hallgatja ki a terheltet a hatóság, az azt jelenti, hogy megalapozott a gyanú. Valószínűsíthető, hogy a vallomások, esetleg a kamerafelvételek, a beszámolók alapján a nyomozók olyan információkkal rendelkeznek, amelyek szerintük alátámasztják a gondatlanságot – mesélte a Blikknek az ügytől független ügyvéd, dr. Szilágyi Roland.
Ha a vádlott tagadja a bűnösségét, akkor évekig húzódhat az ügy.
– Szakértői vélemények egész sorát kérik egy ilyen ügyben, de a tanúkat is meghallgatják. Ha a bíróság bűnösnek találja a vádlottat, egytől öt évig terjedő szabadságvesztést is kiróhat, amely lehet letöltendő is, ebben az esetben fogházban. Ám azt a bíró dönti el, szükségesnek tartja-e a személyi szabadság korlátozását – nyilatkozta Szilágyi.
Csak a fájdalmat növelheti az ügy elhúzódása, hiszen a család eegyik ismerőse elmondta: hiába történt a tragédia majdnem kilenc hónapja, a szülők képtelenek túllépni a fájdalmas veszteségen.
– Nincs kőbe vésve, meddig tart a gyász. A trauma feldolgozását mindig megnehezíti, ha újra és újra feltépődnek a sebek, ha újra át kell élni a történteket, hiszen ilyenkor az emlékek és az érzések is felszínre kerülnek – mondta Makai Gábor klinikai szakpszichológus.
– A hivatalos procedúra mindenképpen megnehezíti a feldolgozást. Az érintettek gyakran az eljárástól függetlenül is újraélik a történteket, ahogyan az évfordulók és az ünnepek is megviselik őket. A hivatalos eljárás során ha valakit okolnak a tragédiáért, stigma kerül rá, ám ennél sokkal nyomasztóbb és nagyobb büntetés lehet az önmarcangoló bűntudat.