Nagy a bizonytalanság a hitelkártya-felhasználók körében. Nem mindenki számára egyértelmű ugyanis, hogy rájuk is érvényes-e a kormány által kihirdetett törlesztési moratórium. A Bors utánajárt, érdemes-e élniük a nem fizetés lehetőségével.
Forrás: Shutterstock
A törlesztési moratórium lényege, hogy aki nem értesíti a pénzintézetét arról, hogy nem él a nem fizetés lehetőségével, annak 2020 utolsó napjáig semmilyen meglevő hiteltartozását nem kell törlesztenie, miközben a tőketartozása változatlan marad. A bankok eközben az elhalasztott kamat- és díjfizetést sem írhatják hozzá a tőketartozáshoz, vagyis nem számolhatnak fel kamatos kamatot. A futamidő, 2021-elején folytatódó részében a kamatot egyenletesen elosztva kell törleszteni. A részlet összege nem lehet magasabb a moratórium után, mint amekkora a moratórium előtt volt. Problémát viszont az okozhat, hogy ugyan a moratórium valóban nem okozhatja a törlesztőrészlet emelkedését, számos más közgazdasági hatás viszont igen.
Váradi Gábor közgazdász-pénzügyi szakértő a Borsnak elmondta: kiemelten fontos alapelv, hogy csakis az vegye igénybe a hitelkártya-szolgáltatást, aki egészen biztos benne, hogy az igénybe vett összeget vissza is tudja fizetni.
– Természetesen nem mindenki fizeti vissza a teljes összeget azonnal, ám nekik már a bankok komoly kamatokat számolnak fel – magyarázta Váradi Gábor.
– Ha egy hitelkártya-tulajdonosnak egymillió forintnyi hitelkeret áll rendelkezésére, és ebből március 18-ig lehívott 100 ezer forintot, a pénzintézete arra az összegre nem számolhat fel kamatot. Ha viszont valaki ezt az összeget visszatölti, majd újra igénybe veszi, a kedvezmény már nem fog rá vonatkozni. Ha valaki úgy dönt, hogy a moratórium kihirdetése után nem használja a hitelkártyáját, januárban a változatlan összeget köteles visszafizetni.
A hitelmoratóriumról szóló kormányrendelet törlesztőrészletet és futamidőt említ. Ez a mi esetünkben azért érdekes, mert a hitelkártyák esetében pont ez a két fogalom nehezen értelmezhető, hiszen a konstrukciók egyiket sem tartalmazzák.
Ezek után nyilván felmerül a kérdés, hogy milyen módon számolják majd el a március 18. óta vissza nem utalt, ám korábban lehívott összegek után a kamatot hogyan számolják ki. A pénzügyi szektoron belül ezzel kapcsolatban még zajlanak az egyeztetések, ugyanis a rendeletet nem minden szakértő értelmezi egyformán.