Aktuális

Kiderült: ezekben a városokban élnek a legboldogabb magyarok

Bors

Létrehozva: 2020.05.14.

Az ön lakóhelye hányadik helyen szerepel?

Kiderült: ezekben a városokban élnek a legboldogabb magyarok

Idén is elkészítette Magyarország Boldogságtérképét az ELTE PPK Pozitív Pszichológia Kutatócsoportja a 2019. április és 2020. március 10. közötti időszakban végzett internetes vizsgálatai alapján. A Hello Vidék által publikált felmérésből kiderült, hogy mely régiókban milyen mértékben tartják magukat boldognak az emberek.

A kutatás alapján megállapították, hogy a magyar lakosság globális jóllét szintje 2019-2020-ban a 2016-2018 közötti időszakban mért értékekkel megegyező. A World Happiness Report 157 országot vizsgáló 2020-as jelentése szerint pedig Magyarországon nőtt a lakosság boldogság-szintje, így az országok rangsorában a 62. helyről Magyarország előbbre lépett a 53. helyre. Világviszonylatban szemlélve tehát cseppet sem számít hazánk boldogtalannak, de a régiók, megyék és megyeszékhelyek vonatkozásában jelentős eltérések állapíthatók meg.

Bár valamelyest nőtt a boldogságszint Közép-Magyarországon, a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön, ez a hármas továbbra is boldogtalanabb régiók sorát erősíti. A globális jóllét szintje Észak-Magyarországon a legalacsonyabb, de csökkent a jóllét szintje a Nyugat-Dunántúlon és az Észak-Alföldön is.

A vizsgálat

A mostani felmérésben Magyarország 962 településéről összesen 7863, 17-92 éves férfi és nő vett részt. A felmérés kiterjedt az élettel való elégedettség, az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és a spirituális jóllét és a mentális egészség szintjének a megállapítására, valamint a karaktererősségek vizsgálatára. Az adatok lehetőséget adtak a férfiak és a nők, a különböző életkori csoportok, a különböző családi állapotú, az anyagi jólét eltérő fokán élő, a különböző iskolai végzettséggel és foglakozással bíró személyek boldogság, élettel való megelégedettség, globális jóllét és mentális egészség szintjének összehasonlítására.

A megyék tekintetében Győr-Moson-Sopron, Veszprém és Csongrád megye vezeti a boldogság rangsort, a legboldogabbnak a friss vizsgálat szerint a Veszprém megyében lakók bizonyultak, míg a megyék jóllét-szint rangsorát változatlanul Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Somogy megye zárja. De jelentősen csökkent a jóllét szint Zala, Vas, Hajdú-Bihar, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyében.

Az adatok alapján a Budapesten élők boldogságszintje továbbra is a magyar lakossági átlag alatt van és ez a mentális egészség és a pszichológiai immunitás vonatkozásában is igaznak bizonyult.

A legboldogabb magyar városnak a 2019-20 évi Globális Jóllét értékek alapján a megyeszékhelyeket vizsgálva Székesfehérvár bizonyult. A listán Székesfehérvárt, Szeged és Debrecen követi, a rangsor végén pedig Kaposvár áll.

A KSH adatai szerint a 418 ezer fős Fejér megyében több gyermek született, mint a tavalyi évben, annak ellenére, hogy országosan tekintve a születések száma 0,7 százalékkal csökkent. Fejér megye foglalkoztatási aránya 62,4 százalék, ami az országos (61 százalék) adatnál is jobbnak számít. A munkanélküliség rátát tekintve pedig hetedik a rangsorban, az országos 3,3 százaléknál közel 1 százalékkal jobban teljesítve.

Szintén "boldogságra adhat okot", hogy a dobogó harmadik fokán áll Fejér megye 244 444 forint/fő havi nettó átlagkeresettel. A listán csak Budapest és Győr-Moson-Sopron szerepelt jobban az anyagi tényezőt vizsgálva.

Azoknak, akik éppen költözés előtt állnak vagy esetleg egy új élet indítását tervezik jó hír lehet, hogy Magyarország legboldogabb városában továbbra is kedvezőbb áron juthatunk ingatlanhoz mint a fővárosban. A KSH adatai szerint a főváros és a vidék átlagos lakásokra vonatkozó árszintje között a különbség folyamatosan nő és már több mint 2,5-szeres lett: Budapesten 33,6 millió, vidéken 13,3 millió forint.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek