Sikeres volt a magyar vérplazma-terápia tesztelése. Az új magyar eljárásnak köszönhetően már 5-en gyógyulóban vannak a fertőzöttek közül, és hamarosan még többen kaphatják meg a hazai, koronavírust legyőző csodaszert.
Javában zajlik a koronavírus-járvány elleni gyógymód kutatása, amelyben Magyarország az élen jár az egész világon. Ahogy a Bors is megírta: a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és az OrthoSera Kft. kutatói hetek óta azon fáradoznak, hogy emberéleteket menthessenek meg a reményt keltő vérplazma-terápiával, amelyet egyre többen kaphatnak meg.
Az elsőt április 27-én adták be egy betegnek. A terápia lényege az, hogy a már felgyógyult emberek vérében termelődött ellenanyagot használják fel a betegség leküzdéséhez, így nagyon fontos, hogy a gyógyult önkéntesek donornak jelentkezzenek.
Kásler Miklós egészségügyi miniszter az M1 televízió adásában elmondta: a vérplazma-terápiát először egy súlyos állapotban lévő, veseelégtelenségben szenvedő beteg kapta meg, aki lélegeztetőgépre szorult. A múlt héten megkapta a vérplazma-készítményt, ezután lekerült a lélegeztetőgépről, és minden remény szerint hamarosan elhagyhatja a Dél-pesti Centrumkórházat.
Müller Cecília is erről beszélt az Operatív Törzs keddi tájékoztatóján. Elmondta: az a két beteg, akik először kaptak vérplazmát, látványosan javultak, már az ágyból is fel tudtak kelni. Egyiküket alig lehetett lefogni, már annyira el akarta hagyni a kórházat.
Szerda délután a kutatásban részt vevő vezetők sajtótájékoztatót hívtak össze a székesfehérvári Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház elé, ahol bejelentették: immáron öt gyógyultat köszönhetünk a vérplazma-terápiának hála.
– Két hete ismerjük ezt a terápiás, forradalmi eljárást, ami az első engedélyezett terápia idehaza. Mindez dr. Lacza Zsombornak, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettesének, és az OrthoSera Kft. kutatásvezetőjének köszönhető – mondja a székesfehérvári kórház főigazgatója, dr. Bucsi László. – Azonnal megkezdtük a kezeléseket, öt ember kapta meg a szert. Mindannyian javulást mutatnak, ketten pedig egészen jól vannak már – újságolja.
Megtudtuk: egy nőt és két férfit kezelnek jelenleg Székesfehérváron, mindannyian középkorúak, de vannak betegek, egészen pontosan ketten, akiket ezzel az eljárással kezelnek már a Semmelweis Egyetemen is. Eddig 279-en jelentkeztek vérplazma-donornak, de nem mindenki alkalmas. Az orvosok viszont minden olyan embert, aki már átesett a koronavíruson, arra kérnek: jöjjenek és segítsék azokat, akik komoly harcot vívnak a kórral. Eddig 18 vérplazmát sikerült levenni, és 7 embernek adták be Magyarországon. A Borsnak arra is volt lehetősége, hogy megtekintse az intenzív osztályt, ahol a fertőzött betegeket kezelik. Természetesen be nem engedtek minket a szigorú előírások miatt, de így is nyomasztó volt látni, hol is zajlik az orvosok és ápolók mindennapos, idegőrlő harca.
Az Amerikában élő magyar kutató, Baranyai Lajos azt tervezi, hogy Magyarországon fogja gyártani a saját találmányát, ami az egész világot megmentheti a koronavírustól. Olyan hatóanyagokból álló szert sikerült ugyanis kifejlesztenie, amivel meggátolható, hogy a koronavírus-fertőzésnek halálos kimenetelű szövődményei legyenek – mondta a Magyar Nemzetnek.
A biológus-immunológus professzor addig nem árulja el a részleteket, amíg a szabadalmi eljárás le nem zárul, de annyit elmondott: a hatóanyagok között egy sebgyógyulást serkentő és a tüdőkárosodást okozó fibrózisgátló anyag is van. A kezelés a gyakorlatban öt napig tart, és infúzióval vagy injekciós terápiával lehet bejuttatni a szervezetbe.