Egy fertőzés miatt karanténba kényszerült vidéki asszony az első plazmadonor az országban. Vérmintájának ellenanyaga a vírus elleni szérumhoz szükséges.
Forrás: MTI
Prof. dr. Lacza Zsombor, az OrthoSera Kft. ügyvezetője, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese, a Pécsi Tudomány Egyetem és a Semmelweis Egyetem kutatóival vállvetve hónapok óta azon dolgozik, hogy megmenthessék a legsúlyosabb állapotú honfitársaikat. Mindemellett gőzerővel azon vannak, hogy időben engedélyeztessék azt a vérplazma-készítményt, amellyel az ország felkészültebben várhatja a koronavírus újabb hullámát, amit a szakértők októberre prognosztizálnak.
Dr. Lacza Zsombor a Borsnak elárulta, hogy csak náluk már 352 önkéntes adta le a jelentkezését, melyek közül 123 esetben megtörtént a mintavétel is. Plazmaterápiában pedig ez idáig tíz súlyos állapotú beteget részesítettek.
– A levett plazmák mérése folyamatosan zajlik, hiszen nem minden plazma alkalmas közvetlen terápiára. Tíz felgyógyult vírusfertőzött közül csak egy lesz alkalmas donornak – világított rá a Borsnak dr. Lacza Zsombor.
A kutató azt is elárulta, hogy közvetlen terápiára nem használható fel a női plazma.
– Női plazmát nem lehet közvetlenül beadni, mert az nagyon kicsi eséllyel tüdőgyulladást okozhat. Ettől függetlenül nagyon is várjuk a jelentkezésüket. Méghozzá azért, mert a sok ellenanyagot tartalmazó női plazmákból fog elkészülni őszre az izolált ellenszérum. Ez azt jelenti, hogy nem a teljes plazmát juttatjuk be a beteg szervezetébe, csak azt a kiválasztott ellenanyagot, ami képes legyőzni a koronavírust. Jelenleg ezen a projekten is gőzerővel dolgozunk – meséli szerényen dr. Lacza Zsombor, akitől megtudtuk, hogy ezt az ismert és sikeres eljárást egyelőre csak idehaza alkalmazzák erre a speciális vírusra.
Az első női plazmadonor, akinek a plazmáját félretettek a szérum elkészítéséhez egy 46 éves vidéki hölgy, aki hatósági házi karanténban volt, és csak enyhe tüneteket produkált. A fia is jelentkezett donornak, az ő plazmáját pedig már be is adták egy betegnek.
– Azt feltételezzük, hogy az ellenanyag eltűnhet a szervezetből, hiszen már most nagyon kevés a jó donor. Ezért nem késlekedhetünk – magyarázta a kutatóorvos.
Ez a terápia elsősorban a betegség kezelésére lesz alkalmas, de dr. Lacza szerint egyfajta esemény utáni szérumként is alkalmazható lesz.
– A betegek kezelése mellett arra is kiváló lesz ez a készítmény, hogy egy olyan egészségügyi dolgozó kapja meg, aki vélhetően megfertőződött egy beteg által. A tankönyvi eljárás, amit egyelőre csak idehaza alkalmaznak, magyar szabadalom is lehet, de Dr. Lacza ezt most másodrangúnak tartja.
– Számunkra most az a legfontosabb, hogy minél több embernek adjunk esélyt a gyógyulásra most és az új hullám érkezésekor. Ehhez továbbra is az a legfontosabb, hogy minél többen jelentkezzenek önkéntesnek – hívta fel a figyelmet a szakember.
Levettek két beteget a lélegeztetőgépről
Mind a tíz beteg, akit vérplazmával kezeltek, már a kezelés megkezdésekor nagyon súlyos állapotban voltak.
– Három súlyos beteg már későn, végstádiumban kapta meg a kezelést, itt már nem tudtunk segíteni, ebből is látszik, nem szabad késlekednünk. A további hét beteg egyébként összességében jól van, többen szépen javulnak, sőt ketten már lejöhettek a lélegeztetőgépről, ami az ő állapotukban hatalmas eredmény.