Forrás: AFP
A koronavírus az egész világot egy emberként hívta harcba, hogy együttes erővel lehessen leküzdeni a világjárványt. Számos elképesztő siker született, sok külföldi, köztük rengeteg magyar, amelyek nagy része ugyan egyelőre még csak megdöbbentő ötlet, mégis közelebb vihetnek a kór leküzdéséhez.
Magyarország bravúros teljesítményt nyújt a koronavírus elleni harcban, ezt mutatja az is, hogy már elindult az első kísérleti terápia. Az úgynevezett vérszérum-terápia azokon a betegeken segít, akiknek súlyos szövődményei alakulhatnak ki a vírus miatt. A gyógyító szérumot olyan emberek vérplazmájából nyerik ki, akik már átestek a fertőzésen, és így kialakult a vérükben az ellenanyag.
Ingyenes telefonos alkalmazással rukkolt elő egy magyar férfi, ami segíthet a vírus terjedésének kontrollálásában. Az ingyenes applikáció jelez, ha használója egy olyan másik felhasználó közelében járt az elmúlt 14 napban, akiről azóta kiderült, hogy fertőzött. Az applikációt egyelőre még csak tesztelik.
A Föld 47 országából Magyarországon gyártották az amatőr önkéntesek az ötödik legtöbb egészségügyi védőfelszerelést a koronavírus ellen. Az első helyen az Egyesült Államok végzett 2 millió darabbal, második helyen India áll 782 ezer darabbal. A harmadikak a franciák 453 ezerrel és a negyedikek a britek lettek 346 ezerrel. Az ötödik helyre Magyarország 97 ezer 500 darabbal futott be.
200 emberen tesztelheti a németországi BioNTech és a Pfizer amerikai gyógyszeripar a koronavírus elleni oltást. Az önkénteseknek 18 és 55 év közöttinek kell lenniük, emellett természetesen egészségesnek is.
A francia kutatók megállapították, hogy sokkal kevesebb dohányzó fertőződik meg a koronavírussal, vagy ha meg is fertőződnek, a tüneteik kevésbé súlyosak. Ezért nikotintapasszal igyekeznek megfékezni a vírust. A tudósok vizsgálják, hogy megakadályozhatja-e a nikotin a sejtek megfertőződését, ezért nikotintapaszokat kezdtek el osztani a koronavírusos betegek között.
Holland kutatók azonosítottak egy emberi monoklonális antitestet, ami megakadályozza, hogy a SARS-CoV-2 nevű koronavírus laboratóriumi sejttenyészetben további sejteket fertőzzön meg. A kutatásokat még 2002–2003-ban végezték el, és ezeket a korábbi antitesteket sikerült most azonosítaniuk.
A lámák is beszálltak a koronavírus elleni harcba. Az austini Texasi Egyetem és a belgiumi Genti Egyetem szakemberei a lámák által termelt VHH-72 nevű antitest összeillesztésével olyan új ellenanyagot hoztak létre, amely kapcsolódhat a fertőzést okozó vírus egyik kulcsfehérjéjéhez.