Aktuális

A Bors utánajárt: Így védekezhet az adathalászok ellen

Bors

Létrehozva: 2020.10.09.

Önnek is megdobbant már a szíve, mikor a pénzszűke időszakában olyan hirdetést látott, hogy nulla befektetéssel mesés hozamot érhet el, vagy kevés munkával sok pénzt? Aki ezeknek bedől, az az adathalászok karjaiban köt ki.

A Bors utánajárt: Így védekezhet az adathalászok ellen

A csalók sok esetben rendkívüli ajánlatokkal hívják fel magukra a figyelmet, ezt legtöbbször online hirdetés formájában teszik – ismertette az OTP Bank kommunikációs osztálya. Tudják, hogy 100-ból néhányan biztosan bedőlnek a csalogató ajánlatnak.

A kattintás után rövid idő alatt általában telefonon veszik fel a még gyanútlan áldozattal a kapcsolatot. Idegen nyelven – angolul oroszul, vagy spanyolul – megpróbálnak az áldozat bizalmába férkőzni, majd ajánlanak egy rendkívül kedvezőnek tűnő befektetési lehetőséget (ez sok esetben kriptovalutákhoz, például bitcoinhoz kötődik), ingatlant vagy állást.

Az ügyintézéshez még több adatot kérnek el és mire az áldozat gyanút fogna, már sok esetben késő.

A csalók megszerzik a bankkártya-adatokat, vagy akár az otthoni számítógépek felett is átvehetik az irányítást.

Hogyan védekezhet ellenük?

Kezeljük minden esetben a bankszámlán elérhető pénzünket ugyanolyan figyelmesen és körültekintéssel, ahogy a pénztárcánkra figyelünk. Az adathalász- visszaélések megakadályozásához elengedhetetlen a megfelelő óvatosság.

A pénzügyek intézéséhez használt eszközök – laptop, mobiltelefon – megfelelő védelme, a bizalmas adatok megőrzése kiemelten fontos.

Érdemes gyanút fogni minden olyan telefonhívás, SMS-üzenet, közösségi oldalon keresztül érkezett üzenet vagy e-mail olvasásakor, amelyben az internetbanki bejelentkezéshez és azonosításhoz szükséges jelszavakat vagy PIN-kódot kérik. Az OTP Bank például sem e-mailben, sem telefonon, sem SMS-ben nem kér ügyfeleitől jelszavakat vagy PIN-kódokat.

Figyelni kell gépünk üzeneteire

Adathalász-üzenetre utal, ha magyartalan nyelvezetű, nehezen értelmezhető üzenetet kapunk, ezeket feltehetőleg fordítóprogrammal készítették.

De gyanúra ad okot az is, ha egy látszólag magyarországi hitelintézettől származó e-mail nem .hu végződésű címről érkezik.

Ha valamilyen nagy értékű dolgot irreálisan alacsony áron kínálnak az interneten, ugyanúgy gyanút kell keltsen bennünk. Érdemes rendszeresen frissítenünk a bankoláshoz használt eszközeinken futó programokat és alkalmazásokat, ezek ugyanis fontos biztonsági frissítéseket is tartalmazhatnak!

Ez is érdekelheti!

A Bors utánajárt: Így kerülje el a vitát a webshopokkal

A Bors utánajárt – Mit tegyünk, ha nincs elég pénzünk tankoláskor?

Az alkalmazott böngésző adatbiztonsági beállításait lehetőség szerint a legnagyobb biztonságot garantáló szintre kell beállítani. Ezek a programok ugyanis riasztást küldenek, mielőtt egy veszélyes oldalra belépnénk.

Ajánlott rendszeren jelszavakat cserélni

Érdemes a számítógépeket tűz­falakkal, víruskeresőkkel védeni. Az internet- és mobilbanki bejelentkezéshez használt jelszavakat is megfelelő gyakorisággal (1–3 hónap) érdemes cserélni. Ne tároljuk a jelszavakat és a belépési adatokat a számítógépen.

Legalább 8–10 karakterből álló, kis- és nagybetűket, valamint számokat egyaránt tartalmazó jelszavakat érdemes választani.

Soha ne telepítsünk olyan programot számítógépünkre vagy telefonunkra, amelynek funkcióival nem vagyunk tisztában, különösen akkor, ha ezt idegenek kérésére tennénk. És ha megtörtént a baj, érdemes minél előbb ezt jelezni a számlavezető hitelintézetnek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek