A valódi hajból készült paróka segít a kemoterápián átesetteknek, hogy az állapotuk rejtve maradhasson. Fodor Bettina és csapata egyéni parókákkal teszi élhetőbbé a daganatos betegek mindennapjait.
Forrás: Curly Hajadományozó Alapítvány
Fodor Bettina polgári foglalkozása könyvelő és fodrász, de rendkívüli szociális érzékenysége hamar megmutatkozott, és mára a Curly Hajadományozó Alapítvány kuratóriumi elnöke lett. Személyes tapasztalat indította el a valódi hajból szőtt parókák adományozásának útján. Egyik közeli hozzátartozója is daganatos beteg volt, s mint fodrászt, a kemoterápia után kikérte a véleményét a parókákkal kapcsolatban.
Keresztanyám nem volt elégedett a szintetikus parókákkal, amit támogatással is alig tudott kifizetni, és tőlem kért tanácsot
– mesélte Bettina. – Ez a tapasztalat indított el azon az úton, hogy a daganatos betegeknek valódi hajból készítsünk parókát, ingyen. Sajnos időközben keresztanyámat elveszítettem, de a motivációm megmaradt.
A valódi hajból készült parókák teljesen egyediek, ráadásul ugyanúgy kell kezelni, mint az ember saját haját.
– A daganatos betegeknek épp elég bajuk van, nem hiányzik nekik, hogy megtanulják, hogyan kell bánni a szintetikus parókával.
Ráadásul a legtöbben csak a közeli hozzátartozóiknak mondják el, hogy betegek, mások előtt szeretnék titokban tartani. Ehhez pedig olyan parókára van szükség, ami pont olyan, mint az eredeti hajkorona. Mi ebben segítünk.
Ha valakinek szőke tincsek voltak a hajában, akkor a parókájában is lesznek – tette hozzá a Vasárnapi Borsnak.
Bettináékhoz heti három-négy hajadomány érkezik, amelyek nem mind érik el a minimum 40 centimétert, ami a parókakészítés alsó határa.
– Egy heti hajadományból nem lesz három-négy paróka, sőt hetekig kell gyűjteni ahhoz, hogy egyetlen parókát el tudjunk készíteni. Ez aprólékos, precíz munka – mesélte, s elárulta: fodrászként sokszor vágott le adományozott hajat, de ma már inkább csak a koordinálással foglalkozik. – A hajvágásnak külön technikája van akkor, ha valaki adományozásra szánja. Bármelyik fodrász meg tudja csinálni, de ezt előre jelezni kell. Szerencsére egyre többen ajánlják föl a hajukat, olyat is ismerek, aki emiatt rendszeresen 40 centisre növeszti, mielőtt levágatná. A betegek pedig minden alkalommal boldogan mesélik, hogy miközben társaságba járnak, dolgoznak, senki sem szúrja ki, hogy parókát viselnek. Nagyon felemelő érzés, hogy könnyebbé tudjuk tenni a mindennapjaikat – zárta Bettina.