Aktuális

Már nálunk is gyártják a koronavírus elleni két életmentő gyógyszert

Kóré Károly

Létrehozva: 2020.10.10.

Kétféle, nemzetközi gyakorlatban is bevált gyógyszer vethető be a magyar koronavírus-fertőzöttek gyógyítására. Az egészségügyi védekezés hatékonyságának növelését célzó kutatás-fejlesztési programok már március óta zajlanak az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetésével.

Már nálunk is gyártják a koronavírus elleni két életmentő gyógyszert

Forrás: MTI

Javában zajlik a Remdesivir és a Favipiravir nevű készítmények gyártása hazánkban. A gyártó raktárában jelenleg mintegy 250 beteg ellátására elegendő gyógyszermennyiség áll rendelkezésére, de ez a szám a hónap végére 800-ra emelkedik. A projekt mintegy 400 milliós állami támogatással valósul meg. Az innovációs tárca első körben, még tavasszal 3 milliárd forintot különített el a koronavírussal kapcsolatos kutatás-fejlesztési feladatokra.

30 százalékkal csökkenti a halálozás esélyét

A DailyMail klinikai kutatásokra hivatkozva arról ír, hogy

a remdesivir fantasztikus eredményeket produkál a vírus elleni harcban.

A legfigyelemreméltóbb eredmény, hogy mintegy 30 százalékkal csökkenti a halálozások rizikóját, és felgyorsítja a gyógyulás folyamatát is. Az átlagos 15 nap helyett 10 nap alatt tünetmentessé teszi a beteget.

Dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta: a Remdesivirt az ebola, míg a Favipiravirt az influenza ellen fejlesztették ki eredetileg. Tavaly óta mindkettő rendelkezik forgalombahozatali engedéllyel, ami azt jelenti, hogy túlvannak a klinikai tesztelésen, ezért lakossági körben felhasználhatók.

– A Favipiravirt a koronavírus-fertőzés viszonylag korai szakaszában kell alkalmazni, amikor a kórházba kerülő állapota még nem súlyos. A Remdesivirt ezzel szemben a középsúlyos állapotú betegeknek szükséges beadni, amikor még nincsenek lélegeztetőgépen, de már egy súlyos tüdőgyulladás tüneteit produkálják. A gyógyszereket tehát egymás után nem szimultán alkalmazzák! – szögezte le az orvos, és hozzátette: egyelőre nem teljesen világos, hogy mi a szélsőérték, vagyis mi az a legsúlyosabb állapot, amikor még használni szabad.

– A lélegeztetőgépen levő betegeket elsősorban szérum- vagy immunterápiában részesítik – mondta a szaktekintély.

Vírusokat gyártanak az emberi sejtek

Voltaképpen hogyan is működik a koronavírus? Rusvai kifejtette: minden vírus a sejtek molekuláris mechanizmusát használja fel arra, hogy saját magát legyártassa.

Bejut a sejtbe, és felülírja a programját.

– Képzeljük el azt a helyzetet, hogy fogunk egy pendrive-ot, rajta egy programmal, bemegyünk vele az esztergomi Suzuki gyárba, bedugjuk a központi számítógépbe, és attól kezdve nem autók gurulnak le a sorról, hanem ugyanolyan USB-drive-ok. Mindez az emberi szervezetben azt jelenti, hogy például a májsejt nem epét termel, hanem vírusokat gyárt – magyarázta Rusvai.

Ezek a szerek nemválthatják ki a vakcinát

A két szóban forgó gyógyszer titka, hogy a vírus által nélkülözhetetlen enzimet gátolja, de csak a vírus által fertőzött sejtekben. A szervezet összes többi sejtjét „békén hagyja”.

Bizonyára sokakat érdekel, mi kellene ahhoz, hogy kimondhassuk, hogy megvan a végleges gyógyszer.

– A két gyógyszer csupán csökkenti a vírustermelést, de teljesen nem gátolja meg. Az adott vírusnak megfelelő szert szükséges kifejleszteni. A koronavírus még túlságosan új, ezért egyelőre csak más betegségekre kifejlesztett készítmények elérhetők a megbetegedettek kezelésére.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek