Aktuális

Mikor kell Covid-tesztre vinni a gyereket?

Bors

Létrehozva: 2020.10.13.

Az, hogy a gyereket valamilyen légúti tünet vagy láz miatt hazaküldik az iskolából, még nem jelenti azt, hogy elkapta a koronavírus-fertőzést. De vajon mikor érdemes tesztet kérni?

Forrás: Shutterstock

Bármennyire is igyekeznek betartani az iskolák, óvodák a járványügyi előírásokat,

teljesen nem zárható ki, hogy egy-egy gyerek megfertőződik a vírussal.

Ráadásul most a legenyhébb légúti tünettel is hazaküldik az iskolából a gyereket. De vajon honnan tudhatjuk, hogy a tüneteket koronavírus okozza? 

Először mindig a háziorvost hívja!

Ha a gyereknél bármilyen tünet jelentkezik, mindenképp fel kell hívni a háziorvost, aki dönt arról, hogy szükségesnek látja-e a személyes vizsgálatot, illetve ha indokoltnak látja, elrendelheti a koronavírus-tesztet. 
A háziorvos a tünetek mellett azt is figyelembe veszi, találkozott-e a beteg koronavírusos személlyel, járt-e külföldön, kikkel volt közvetlen kapcsolata az előző napokban.

Ha legalább egy jellemző tünet és legalább egy gyanús körülmény fennáll,

akkor valószínűleg tesztet fog elrendelni. Ebben az esetben e mintavételt a mentőszolgálat végzi, és a teszt térítésmentes.

Ha igazolt a kapcsolat, karanténba helyezik

A koronavírus-fertőzés gyerekkorban gyakran tünetmentesen zajlik le. Azt a gyereket, aki nem mutat tüneteket, de kapcsolatba került egy igazolt koronavírus-fertőzöttel (például egy osztálytársa lett koronavírusos), általában karanténba helyezik. Arról, hogy szükséges-e tesztelni, szintén a háziorvos dönt, míg az is­kolában bevezetendő intézkedésekről az Oktatási Hivatal. Ha a háziorvos nem rendel el tesztet, de szeretnénk pontosan tudni, mi a helyzet, a magán-egészségügyi intézményekben kérhetünk, ez esetben fizetős tesztet. A karantén általában attól a naptól kezdődik, ahogy a tüneteket jelentette a beteg a háziorvosnak, és 10 napig tart. Hatósági karantén esetén az arról szóló határozatban szereplő időtartama áll fenn. A külföldről hazatérők számára is 10 nap a karantén.

Ezeket a tüneteket figyeljük!

A koronavírus-fertőzés leggyakoribb tünetei a gyerekeknél

- a láz,

- a köhögés,

- a nehézlégzés,

- illetve a szag- és ízérzékelés zavara vagy teljes elvesztése. Ezek a tünetek azonban a tapasztalatok szerint csak a bizonyított esetek körülbelül felénél jelentkeznek.

Az esetek egyharmadában

- hányinger, hányás,

- hasmenés,

- gyengeség, levertség,

- fejfájás,

- izomfájdalom,

- hidegrázás a figyelmeztető tünet.

Mit tegyen, ha napokig nem jön a mentő?

A napokban megnövekedett fertőzöttszám miatt előfordulhat, hogy a Covid-gyanús gyermekhez csak napokkal később tud menni a speciális mentő. Ebben az esetben sem szabad megijedni, a tünetektől függ, mit kell tennie a szülőnek.

– Ha a gyermeknek nincs tünete, de találkozhatott fertőzöttel, akkor nem érdemes külön magántesztelésre menni – mondta dr. Bense Tamás családorvos.

– Ha enyhe tünetei vannak, hőemelkedés, laza széklet, köhögcsélés, akkor elég az otthoni elkülönítés. Persze figyelni kell arra, hogy

csak egy ember ápolja a családból, ő pedig figyeljen a maszk, kesztyű használatára.

Abban az esetben, ha az őt ápoló közben bejár a munkahelyére, akkor érdemes tesztet csináltatni. De még az sem feltétlen a jó eredményt mutatja majd, mert a lappangási idő változó. Ha időközben a gyermek állapota rosszabbodik, akkor kell újra a mentőket hívni a háziorvosnak vagy a szülőnek. Elmondva az előzményeket a speciális mentő érkezik, és elszállítja tesztelésre a kis beteget.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek