Magyarországon évtizedek óta bevett gyakorlat a hálapénz adása és elfogadása. Az orvo-sok bérrendezése véget vethet ennek a rossz beidegződésnek.
Január 1-jétől tilos hálapénzt adni és elfogadni, ám a törvény betartatásához komoly szemléletváltásra is szükség lesz. Sokan attól tartanak, hogy a törvény betartását nem lehet majd ellenőrizni, így – míg a hozzáállás nem változik meg–, sokan meg sem kísérlik azt betartani. A hálapénzt elfogadó orvosok és a borítékot tukmáló betegek kiszűrésére számos módszer létezik. Az egyik ilyen az anonim kérdőív kitöltése, amivel tetten érhető a korrupt orvos. A másik – Európa számos országában jól bevált módszer – amikor álbetegek fülelik le a visszaéléseket.
Azt gondolom, hogy a korrekt fizetésrendezés után várható a hálapénz visszaszorítása
– magyarázta dr. Bense Tamás háziorvos a Borsnak. – Szerintem nem a büntetésnek kell visszatartó erejűnek lennie, hanem ki kell alakulnia a szemléletváltásnak. Az évtizedeken át beiktatott rossz szokásrendet egyik pillanatról a másikra nehezen lehet kitörölni, ezért fontosnak tartom a törvény betartatását. Az álbeteg jó megoldás lehet, azonban vannak olyan orvosok, akik csak a visszajáró betegeiktől fogadják el a hálapénzt, így őket ezzel a módszerrel nem lehet majd kiszűrni – véli Bense.
Dr. Martin Dénes, a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának alelnöke szerint elsősorban tájékoztató kampány szükséges a hálapénz elfogadásának és adásának következményeiről, de nagyon fontos a betegek és a hozzátartozók együttműködése is.
– Mindenképpen szükséges jelezni a hatóság felé, ha egy orvos pénzt kér az állami egészségügyben az ellátásért. Szerencsére a páciensek is egyre gyakrabban kiállnak magukért, ha ilyen helyzetbe kerülnek – magyarázta az alelnök.
– Anonim kérdőívek alapján szerintem nem lehet feljelentést tenni vagy etikai vizsgálatot indítani, de fontos információt tartalmazhat arról, hogy például egy kórházban valóban megvalósul-e a hálapénzmentesség. A jogosulatlan előny bizonyításával részben szintén ellenőrizhető a hálapénz jelenléte. Például a műtéti lista megkerülése vagy egy nem sürgős beteg soron kívüli ellátása a kórházi számítógépes rendszerekben visszakereshető.