Pár nap alatt több tízezren nézték meg azt a videót, amit egy kiránduló pár rögzített Neszmély falu határában. A felvétel végigköveti, ahogy a festői Gerecse hegység lábánál az aszfaltozott út minden átmenet vagy figyelmeztetés nélkül, tíz méter mély szakadékban ér véget.
Az életveszélyes betonút magántulajdonban van, ennek ellenére a település önkormányzata igyekszik megoldani a problémát. Addig is nem vágyott népszerűséget szerzett magának a neszmélyi szakadék. Számtalan hozzászólás született a kirándulók posztja alatt, értetlenül állva a kérdés előtt, hogy létezhet ilyen napjainkban. Az biztos, megnőtt az oda kirándulók száma az elmúlt napokban.
– Ez a szakadék magánterületen áll, de természetesen az önkormányzat igyekszik egyelőre ideiglenesen, de megoldani a veszélyt – kezdte a Borsnak Janovics István, Neszmély polgármestere.
Ez hivatalosan nem is létező út, de érdekes, hogy mégis megtalálható térképeken.
Az illegális szemétlerakó hellyé váló szakadék története egészen a hetvenes évekig nyúlik vissza. Akkor csinálták a szőlőbirtokos tulajdonosok, hogy védjék a területüket az omlásveszélytől a hegyről lezúduló víz miatt. A szakadék egyre nagyobb lett, ahogy bemosta az esővíz.
Korábban úgy akarták ezt eltüntetni, hogy tízezer gumit öszszedrótoztak és beledobtak.
Azt tervezték, hogy azt majd betonnal kiöntik. De ennek csak annyi lett az eredménye, hogy gumitemető vált belőle. A rossz időjárás, a klímaváltozás tovább rontott a helyzeten, a partoldal folyamatosan csökkent, végül elérte a betonutat. Így alakult ki a tízméteres szakadék 8–10 éve. Az önkormányzat eddig is igyekezett felhívni az arra járók figyelmét a veszélyre táblákkal, de az illegális szemétlerakók mindig eltüntetik. Baleset egyébként itt még nem történt, ennek ellenére a község mezőőre rendszeresen kijár ellenőrzésre.
A település első embere tisztában van vele, hogy így, ebben az állapotban életveszélyes ez az aszfaltozott útszakasz.
– Törekszünk változtatni a helyzeten, de ez nem olyan egyszerű – folytatta a polgármester. – Egyrészt ami a szakadékban van, az veszélyes hulladék, el kell szállítani, és majd csak utána jöhet a feltöltés. De ez mind sok-sok pénz, amire keressük a forrást. Az biztos, hogy mindez nem napok kérdése. Addig is betonoszlopokat, táblákat helyeztünk ki újra és újra, sőt került egy több tonnás betonkocka is a szakadék elé, hogy véletlenül se történjék baleset – mondta Janovics István.