Egy szinte teljesen kihalt lófajtát, a Przsevalszkij lovat sikerült feléleszteniük a tudósoknak klónozással. Ez a szenzációs esemény hatalmas lépés a jövőbeli védelemhez ennek és a többi veszélyeztette fajnak is.
Régóta őrzik a DNS-ét
Még negyven évvel ezelőtt fagyasztották le egy ilyen hím lónak a DNS-mintáját, ennek a felhasználásával sikerült létrehozniuk a klóncsikót Texasban. Az ázsiai vadlónak is nevezett állat a házi ló legközelebbi rokona, a vadonban már szinte teljesen kihaltak, egy alfajából kevesebb mint 200 példány létezik. Az utóbbi évtizedekben kizárólag állatkertekben láthatunk belőlük.
A ló, amelynek DNS-ét most a klónozáshoz használták, 1975-ben született Nagy-Britanniában. Háromévesen került az Egyesült Államokba, ahol 1998-ig élt. A klónozáshoz használt DNS-t 1980-ban fagyasztották le egy San Diegó-i állatkertben.
A kiscsikó megszületésének nagyon örültek a tudósok.
Ez a csikó várhatóan fajának egyik genetikailag legfontosabb egyede lesz.
Reméljük, hogy visszahozza a Przsevalszkij lóállomány jövője szempontjából fontos genetikai variációt – mondta Bob Wiese, az állatkert egyik tudósa.
- Az első klónozott emlős állat Dolly volt, egy birka. 1996. június 5-én született Edinburghben, hat évig élt. Halála után kitömték, és Edinburghben kiállították.
- Magyarországon az első testi sejtből létrehozott klónozott állat a Klonilla nevű klónegér 2006 novemberében született. A kutatást egy gödöllői tudóscsoport végezte Dinnyés András professzor vezetésével. A több mint húszfős csapat három évet dolgozott Klonilla megszületésén.
- Barbra Streisand kétszer is klónoztatta kutyáját. Miss Violet és Miss Scarlett előző kutyájának klónjai. Mielőtt Streisand coton de tuléarja 2017-ben elpusztult, sejteket vettek a szájából és a gyomrából, majd ezek segítségével klónozták a madagaszkári kutyafajtát.
Más fajokon is segít
Nem túlzás azt állítani, hogy ez az esemény a legizgalmasabb fantasztikus filmeket idézi.
A fajta több száz lovának sejtjét őrzik a legnagyobb biztonságban lefagyasztott állapotban, mivel
ez a módszer az alapját képezheti más fajok jövőbeli megőrzésének.
– A csikó születése megnövelte a veszélyeztetett vadon élő állatok genetikai megmentésének esélyeit. A fejlett szaporítási technológiák, beleértve a klónozást is, megmenthetik ezeket, lehetővé téve számunkra a genetikai sokféleség helyreállítását – közölte Ryan Phelan, a Revive & Restore természetvédelmi szervezet igazgatója. Ez a szervezet biztosította a biotechnológiát a klónozáshoz.
Kurt egy szafariparkba kerül majd nagykorában
Ez a lombik technológia viszonylag gyakori a házi lovak és szarvasmarhák esetében. Eddig azonban kevés kísérletet tettek veszélyeztetett fajokkal való próbálkozásra. A csikó sikeres születése megmutatja, hogyan lehet ezeket a technikákat felhasználni a természetvédelmi erőfeszítésekhez a jövőben.
Az augusztusban született, teljesen egészséges csikó úgy viselkedik, mint minden más csikó: ugrándozik, rugdalózik és követeli a tejet az anyától. A pici a Kurt nevet kapta egy tudós előtti tisztelgésből. Kurt Benirschke volt az a tudós ugyanis, aki elindította azt az állatmegőrzési programot, amely a több ezer állatfaj sejtjeit és DNS-ét tároló Frozen Zoo (Fagyasztott állatkert) létrehozásához vezetett a San Diegó-i állatkertben. Kurt ennek az állatkertnek a szafariparkjába kerül majd, amikor már elég nagy lesz ahhoz, hogy szaporodjon.