Életük legnagyobb harcát megnyerték, a szervezetük legyőzte a koronavírust, és most kötelességüknek érezték, hogy másokon is segítsenek. Egyetemisták adtak vért, hogy plazmájukkal életeket menthessenek. Most fontos volna, hogy sokan kövessék a példájukat.
A plazmaterápia lényege, hogy a koronavírusból felgyógyult emberek vérében termelődött ellenanyag segít a fertőzötteknek.
Mivel sok a beteg, sok plazmára van szükség, így fontos, hogy a gyógyultak donornak jelentkezzenek.
Tegnap az Ortho Sera Kft. egy szűrőbusszal vonult ki a Semmelweis Egyetem Külső Klinikai Tömbjének parkolójába, hogy az egyetem számos, koronavíruson átesett hallgatójának vérét levegyék, majd megvizsgálják: alkalmasak lehetnek-e donornak.
Sokakat levettek a lélegeztetőgépről
– Az antitestekben gazdag plazmával azokon tudunk segíteni, akik kórházban fekszenek – magyarázta a Borsnak dr. Fodor Eszter, az Ortho Sera Kft. orvosa, aki a Pécsi Tudomány Egyetem és a Semmelweis Egyetem klinikai kutatásának koordinátora.
– A levett mintákat elvisszük a laborba, ahol kiszűrjük, melyik plazma lesz alkalmas donornak.
Egy adag plazmával akár két ember életét is meg lehet menteni
– világított rá a doktornő, aki elmondta, hogy jelenleg nagyon kevés a készlet, pedig nagyon sokra van szükség.
– A beteg a terápia után könnyebben kikerül a gyulladásos fázisból, sokakat a lélegeztetőgépről is le lehetett venni – tette hozzá a doktornő.
Iszonyatos torokfájdalommal jár
A 28 éves G. Gellértnek elsőként az édesapja lett pozitív, de ő tünetmentesen vészelte át a betegséget. – Apával ellentétben nálam nem jelentkeztek tünetek – mesélte a Borsnak Gellért.
– Aztán egy hétig 40 fokos lázam volt, alig tudtam mozogni és elveszett az ízérzékelésem, amit néha még most is tapasztalok. Iszonyatosan fájt a torkom, még aludni sem tudtam. Folyamatosan rázott a hideg, és közben izzadtam – emlékezett vissza Gellért.
B. Donát szintén átesett a koronavíruson, de nem tapasztalt klasszikus tüneteket.
– Azért mentem tesztelésre, mert kötelező volt. Én lepődtem meg a legjobban az eredményen – mondta el a Borsnak a hatodéves orvostanhallgató.
– Később már jelentkeztek a tünetek – nátha, fáradékonyság és kötőhártyagyulladás –, de így is azt gondolom, én szerencsésen megúsztam. Mivel rendszeres vér- és plazmaadó vagyok, nekem egyértelmű volt, hogy most is segítek – magyarázta Donát.
Levertség és gyengeség
K. Richárd tünetek nélkül kontaktként ment el szűrésre, de amikor megjött a kiábrándító eredmény, már a tüneteket is észlelte magán.
– Körülbelül 3-4 napig voltam rosszul. Levertnek és gyengének éreztem magam, köhögtem és erős csontfájdalmat tapasztaltam, főleg a mellkasnál és a gerincnél. Nem volt magas lázam, de a klasszikus tünetek – az íz- és szagvesztés – jelentkeztek. A szaglásom a betegség vége felé ment el, még mindig nem jött helyre rendesen – mondta a Borsnak Richárd.
K. Dorottya szintén egy rutinszűrésen tudta meg, hogy megfertőződött.
– Tünetmentesen átvészeltem, de a karantént szinte végigaludtam. Megerősíthetem, hogy az ember minimális tünetekkel is áteshet a fertőzésen – mondta Dorottya, aki szeretne jó példát mutatni másoknak azzal, hogy társadalmi szerepet vállal a koronavírus elleni harcban.