Érvénybe léptek a szigorítások. A Bors összegyűjtötte az új szabályokat: mi lesz nyitva, minek kell bezárnia, ki és hova mehet éjfél és hajnali öt óra között, a korlátozásokat leginkább érintő időszakban. A büntetés rendkívül szigorú.
Életbe lépett a rendkívüli jogrend a kormány döntése nyomán. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be még kedd este a Facebook-oldalára is feltöltött videóüzenetében. A kormányfő arra kérte az Országgyűlést, hogy az intézkedés hatályát 90 nappal hosszabbítsa meg. Az új járványvédelmi szigorítások leginkább a sportot, a rendezvényeket, szórakozóhelyeket érintik, illetve kijárási korlátozást jelentenek az éjfél és hajnali öt óra közötti időszakban.
A maszkviselésre vonatkozó rendelkezések nem változtak. A legfontosabb tudnivalók a következők:
A kormány a koronavírus világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdet ki. A pandémia következményeinek elhárításáért felelős kormánytag a miniszterelnök.
Éjféltől hajnali 5 óráig érvényes. Ez a tavaszi helyzethez hasonlóan most sem teljes tilalmat jelent, viszont nagyon határozottan leszűkült azoknak a köre, akik közterületen tartózkodhatnak.
A szórakozóhelyeket teljesen bezárják. Az értelmezés szerint a zenét fő szolgáltatásként nyújtó helyeket kell szórakozóhelynek tekinteni. Erre a szigorra azért van szükség, mert az Operatív Törzs tapasztalatai szerint ezeken a helyeken lehetetlen betartatni a szabályokat.
A stadionokban, a sportcsarnokokban, a mozikban, a színházakban és cirkuszokban is csak egymástól távol ülhetnek nézők, és természetesen kötelező marad a maszkhasználat.
A múzeumok, könyvtárak, kép- és hangarchívumok nem zárnak be, de a látogatók kötelesek a 1,5 méteres távolságot tartani.
Budapesten, valamint a megyei jogú városokban a közlekedési cégek kötelesek járatsűrítési tervet készíteni a munkanapokon reggel 7 óra és délelőtt 9 óra közötti, valamint délután 15 óra és este 19 óra közötti időszakra. Ingyenes parkolás Ismételten ingyenes a parkolás az ország teljes területén. Mindez azt jelenti, hogy parkolási díjat nem kell fizetni.
Papp András, a Manna ABC-lánc társtulajdonosa a Borsnak elmondta: az új jogszabály kihirdetése után tájékoztatást kértek a kormánytól, ezáltal megerősítést nyert az álláspontjuk:
Mivel a munkába tartó vagy onnan haza igyekvő emberek az utcán tartózkodhatnak, van értelme továbbra is nyitva tartanunk a nonstop üzleteinket. Mivel nem tisztünk vizsgálni, hogy vevőink miért nincsenek éppen otthon, értelemszerűen mindenkit kiszolgálhatunk
– szögezte le a vállalkozó, aki hozzátette: természetesen minden vásárlót figyelmeztetni fognak a helyes maszkviselésre.
Akik az utcán lehetnek:
Mindenki más köteles ebben az időben a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén maradni.
A szigorítások betartását a rendőrök ellenőrzik majd. A szankciók a következők lehetnek:
Fontos tudnivaló, hogy a döntések ellen nem lehet fellebbezni. A bírság megfizetésére 15 nap van, és átutalással kell fizetni.
Sebestyén Ferenc:
– Én már a nyári külföldi utazásokat is szigorítottam volna. A mostani szigorításokból a kijárási korlátozással nem lesz gond, mert éjféltől ötig általában otthon vannak az emberek. A maszkviselést még szigorúbban kéne venni, mert látom a gyerekeket kijönni az iskolából csoportosan és maszk nélkül. A büntetésszigorítással az a gondom, hogy van, akinek nincs pénze megvenni. Velük mi lesz?
Ács Lászlóné:
– Lehetne még szigorúbb is a korlátozás, elsősorban a fiataloknál, mert ők nem nagyon szeretik hordani a maszkot. Amint lelépnek a villamosról, máris leveszik. A jelentőségét kéne tudatosítani náluk, mert a büntetés a gyereknevelésben sem elég hatásos. Az éjszakai szigorítás jó, de nagyon kevés embert érint, így nem sok eredményt hoz.
Csombor Ildikó:
– Egyetértek a szigorítással, de nem vagyok biztos benne, hogy be fogják tartani. A jelentősebb bírság talán visszatartó erő lesz. Az is jó intézkedésnek tűnik, hogy a szórakoztató helyeket bezárják, és az is, hogy a rendezvényeken nagyobb távolságot és szigorú maszkviselést írnak elő, mert most már teljesen bizonytalan, hogy kitől kapjuk el a fertőzést.
Ulicska Gergely:
– Szerintem ezekkel a szigorításokkal le lehet lassítani a járvány terjedését, úgyhogy részemről nagyon fontosnak tartom, hogy ez a döntés megszületett. A kijárási korlátozás is hatásos lehet, ha sikerül betartatni az emberekkel és nem azzal foglalkoznak majd a renitensek, hogy valamilyen kibúvót keressenek.
Mészáros Tamás, fodrászüzlet-vezető:
– A bírság kiszabását és a bezárást sem szabad kockáztatni, és azt sem, hogy megfertőződjünk. Természetesen nagyon szigorúan veszem, hogy mindenki tartsa be a maszkviselési kötelezettséget. Ez igaz a dolgozókra és igaz a vendégekre is. Az előbbieken mindig rajta kell lenni, és a vendégeknek is viselniük kell a várakozási idő alatt egészen addig, amíg be nem ülnek a barber székbe, mert szakállt vagy frizurát maszkban nem lehet megigazítani. Utána pedig a távozásig viselniük kell újra.