Forrás: Shutterstock
A legenda szerint Tours-i Szent Márton, a 4. századi kereszténység híres püspöke szerint a jószívű és szerény férfi semmiféleképpen sem szeretett volna magasabb egyházi hivatalt betölteni, ám ennek ellenére megválasztották püspöknek. A hívei elől egy libaólban próbált menedékre lelni, ám az ott lakó szárnyasok hangos gágogásba kezdtek, elárulva ezzel a szerzetest. A szent életű főpapot máig kultikus tisztelet övezi, ám a nevéhez profán szokások is fűződnek. Emléknapján, november 11-én Európa-szerte szokás libaételeket fogyasztani.
Bár a hízott libamáj finoman fogalmazva sem tartozik az olcsó eleségek közé, kevesen vitatják, hogy egyike a legnemesebb ételeknek. Hidegen és melegen is az előkelő ünnepi asztalok elmaradhatatlan ékessége. A Bors gyors felmérésén kiderült, hogy jelenleg 7–12 ezer forintért kínálják kilóját a piacon, amiből nyilvánvaló következtetés, hogy a hibás elkészítésből fakadó fogyaszthatatlansága jókora bosszúságot okozhat.
Többféle eljárás lehetséges, a legtöbben azt tartják helyesnek, ha libahájból annyi zsírt sütünk ki, amennyi képes a májat teljesen ellepni egy kisfazékban. Miközben a töpörtyű a tűzön serceg, a májat finoman szétnyitjuk, a vastagabb erét pedig eltávolítjuk. Akkor, és csakis akkor, ha a zsír legalább szobahőmérsékletűre hûlt, jól leszűrjük, a töpörtyűt félretesszük (lila hagymával, paprikával és kenyérrel kiváló nassolnivaló fehérbor mellé), majd a májat sózás és fűszerezés nélkül feltesszük a zsírban sülni.
Ha elkészült, ízlés szerint felhasználhatjuk. Érdemes egészben hagyni, és csak a fogyasztás alkalmával szeleteket vágni belőle. Ha melegen szeretnénk megenni, a kierezés után felszeleteljük, majd vajon/libazsíron takaréklángon megsütjük. Fehér borssal ízesíthetjük, de a bátrabbak megbolondíthatják egy kevés mézzel elkevert balzsamecettel is.
A fitneszguru azonban mostanában legszívesebben hamburgert készít belőle. A Borsnak azt is elárulta, hogyan.
– Most fejlesztettem ki a szarvasgombás-libamájas keto burgert. Egy 1,5 gramm szénhidrátot tartalmazó szezámmagos zsemlébe egy kevés barbecue szószt, rá pedig színtiszta marhahúst teszek finoman megfűszerezve. Egy serpenyőben a libamájszelet mindkét oldalát 10-10 másodpercig sütöm szarvasgombás olajon. A cheddar sajtot a még forró húsra teszem, arra pedig a kész májat. Végül egy pici hagymachutney kerül bele – fejezte be az életmód-tanácsadó.
Gór Nagy Mária színművésznő kifejezetten kedveli az egyszerű, de nagyszerű ételeket. Szerinte a töltött libanyak is ilyen.
– Ugyanúgy töltöm, mint a csirkét. Álomfinom! – árulta el a Borsnak a Szomszédok egykori tornatanára. – Az összetevők könnyen megjegyezhetők: zsemle, petrezselyem, tojás, bazsalikom és mentalevél. Ezeket összegyúrom, pihentetem, és már mehet is bele a nyakba. Negyedórát párolom, utána lassú tűzön a sütőben pirítom készre. Olívaolajjal kenegetem. Ez egy elég ütős étel, ezért köretet nem igényel. Salátát szoktam keverni mellé mindenféle zöldségekből, amelyeket balzsamecettel öntök le.
Failoni Donatella és férje, Oszter Sándor maga is nevel libákat a diósjenői kúriájukban. Ugyan a család nagyon is szívesen fogyaszt pecsenyét, az ő állataik biztonságban vannak.
– Családtagot nem ölünk meg – mosolygott a zongoraművész. Hogy mégis mivel kápráztatja el a családját? – A libának önmagában olyan fantasztikus íze van, hogy semmilyen fűszerezést nem igényel. Az egész tisztított libát jó alaposan megsózom, majd beteszem egy sütőbe, hogy kisüljön a zsírja. Ezután öntök alá egy kevés vizet, lefedem fóliával, és alacsonyabb hőfokon (mérettől függően) 2–5 órán át hagyom párolódni. Ha a hús már puha, leveszem a fóliát, és nagyobb lángon megpirítom – árulta el a családi receptet a művésznő. Amennyiben combot vagy mellet süt önmagában, édes borral locsolgatja. Szerinte a legjobb köret a liba mellé a rizs és a krumplipüré.