Aktuális

Semmi pánik, pár hét és itt a vakcina!

Bors

Létrehozva: 2020.11.13.

Komoly az esély arra, hogy akár már decemberben megkezdődjön Európa immunizálása. Az amerikai -német koronavírus elleni vakciná- nak csak a gyártókapacitás szab határt, további hat oltóanyag pedig heteken belül engedélyt kaphat.

Semmi pánik, pár hét és itt a vakcina!

Forrás: Reuters

A már gyártás alatt álló amerikai Pfizer és német BioNTech vakcinája mellett számos oltóanyag érhet célegyenesbe a következő hetekben. Klinikai hármas fázisban tart az orosz Sputnik-V, az angol oxfordi AstraZeneca, és 4 kínai vakcina is.

Gyártják a 90 százalékosat

Minden bizonnyal elsőként érkezik Európába az amerikai Pfizer és a német BioNTech koronavírus vakcinája.

– Az amerikai-német vakcina az egész világra érvényes engedélyt kapott a forgalomba hozatalra – kezdte dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak.

– Az, hogy mikor érkezik meg az Európai Unióba megrendelt mennyiség, már csak a gyártókapacitástól függ. Ez a vakcina nagyon meggyőző, hiszen 90 százalékos védettséget nyújt. Egy vakcina már 60 százalékos védettséggel is kaphat engedélyt, száz százalékos oltóanyag pedig nem létezik. Azt gondolom, ez a szám különösen biztató – mondta a virológus.

Az oroszok sem tétlenkedtek, ők is előálltak egy szuper hírrel.

– Az a hír is felröppent, hogy az orosz vakcina 92 százalékos védettséget garantál. Ez természetesen lehetséges, azonban az oroszok nem tették közzé a saját vakcinájukkal, a Sputnik-V-vel kapcsolatos tudományos dokumentumaikat, és az oltóanyagnak nem ért még véget a klinikai tesztelése, ellentétben a Pfizer és a BioNTech vakcinájával.

Szárazjégen szállítják

Nem mindegy persze, hogy hogyan tárolják az oltóanyagot.

– A gyártás alatt álló angol oxfordi vakcina nagyon jó, de némi nehézségbe ütközik a tárolása és szállítása.
Ezt az oltóanyagot szárazjégen, -70 fokon kell tartani és csak a felhasználást megelőzően szabad kiolvasztani. Ez a vakcina egy immunrendszert aktiváló hordozó felületéhez kötött RNS molekulát tartalmaz, ami azt a fehérjét kódolja, melynek hatására az oltott emberekben ellenanyag képződik a vírus ellen. Ez biztonságos útja az immunizálásnak, de a vakcina érzékeny, megfelelô tárolást igényel. Bár az orosz vakcináról nem sokat tudunk, azt gondolom, az egy stabilabb, strapabíróbb készítmény, ami kevésbé érzékeny a környezeti feltételekre – magyarázta a doktor.

Magyarország már decemberben kapni fog a Sputnik-V oltóanyagból, ám ennek a vakcinának előbb be kell fejezni a klinikai tesztelését idehaza.

– Hazánk most ideális terep a tesztelésre, hiszen a járvány felfutó ágában vagyunk és a most bevezetett korlátozások következtében két héten belül remélhetőleg már csökkenni fog a lakosság fertőzöttsége. Ha ez alatt az idő alatt megtörténnek a klinikai vizsgálatok, és megindul az engedélyeztetési folyamat és Magyarország megkapja az engedélyt, három-négy hét múlva az oroszok megkezdhetik az oltóanyag szállítását hazánkba. A kínai vakcinára természetesen ugyanez az eljárásrend vonatkozik – tette hozzá Rusvai.

Egy elven működnek

A virológus professzor szerint, bár a kínai és orosz vakcinákról keveset tudunk, de biztatóak, ugyanis hatékonyságukat és biztonságosságukat a klinikai I és klinikai II fázisban már tesztelték.

– Az első kínai vakcina, az oxfordi és az orosz – vagyis a három, amit Magyarország is tervez használni –, mindhárom úgynevezett vektor vakcina, vagyis ugyanazon az elven működnek. Csak annyi különbség lehet az oltóanyagok között, hogy valamelyik beadása fájdalmasabb lesz, vagy okoz némi enyhe mellékhatást. Amelyik vakcina engedélyt kap, az biztonsággal beadatható a teljes lakosság számára. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek