Forrás: AFP
Az Oxford Egyetem és az AstraZeneca által közösen fejlesztett koronavírus-vakcina biztonságos és jelentős immunválaszt vált ki minden korosztályban a második fázis tesztjeinek előzetes eredményei alapján, írja a Daily Mail.
A klinikai teszteket 560 egészséges felnőtt részvételével végezték, ebből 240-en 70 év feleittek voltak és a vakcina hasonló immunválaszt váltott ki a 18 és 55 közötti csoportban és az 56 év felettieknél, ami azért számít jó hírnek, mert az immunrendszer a kor előrehaladtával gyengül és előfordulhat, hogy a szervezetük már nem reagál jól egy szerre, miközben őket sokkal súlyosabban érinthet egy esetleg fertőzés.
Az első dózis beadását követően 14 nappal jelentős mennyiségben termelődtek T-sejtek a tesztalanyoknál (ami a hosszú távú immunitás kiépülésében játszik nagy szerepet), a következő dózis után pedig 28 napon belül szintén nagy mennyiségben antitestek jelentek meg.
Remek hír: közel 95 százalékos hatékonyságú a Moderna koronavírus-vakcinája
Komoly kísérletnek veti alá koronavírus-vakcináját az egyik gyártó
Koronavírus ellenszere - Nobel-díjat kaphat a vakcináért a magyar tudós
Fantasztikus hír: még hatásosabb a Pfizer koronavírus-vakcinája, mint először állították
Ennek eredményei még valamikor idén érkezhetnek, attól függően, hogy a tesztelésben résztvevő régiókban milyen mértékben terjed a közösségekben a koronavírus.
A napokban a Pfizer és a Moderna több tízezer fő bevonásával végzett vakcinatesztjeiről is kiderült, hogy a harmadik fázis eredményei alapján 94-95 százalékos hatékonyságúak és heteken belül megkaphatják a sürgősségi engedélyeket a hatóságoktól. Az AstraZeneca tesztjei októberben egy időre leálltak, miután két tesztalanynál súlyos neurológiai betegségek alakultak ki, ám kiderült, hogy ezek nincsenek összefüggésben az oltással.