Mára már köztudott, hogy zárt térben a legnagyobb a kockázata, hogy valaki elkapja a koronavírust. Egy új kínai tanulmányból mostanra azonban az is kiderült, a háztartásokban vagyunk a leginkább kitéve ennek a veszélynek.
Forrás: Shutterstock
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont professzorai gyakran osztják meg Facebook-oldalukon a koronavírussal kapcsolatos – a lakosságot is érintő – legfrissebb eredményeket. Legújabb beszámolójukat egy nemrégiben a Science-ben megjelent, Kínából érkezett tanulmány alapján írták, mely sok előző eredménnyel együtt mára már jó képet fest arról, mikor és mennyire fertőzünk, milyen eséllyel adjuk tovább a koronavírust.
Már a tünetek előtt fertőzhetünk
A tanulmány több mint ezer fertőzöttet és azok 15 600 fős kontaktját vizsgálta és elemezte. A fertőzési esély átlagosan a háztartásokban 7,2%, háztartáson túli családi kontaktoknál 1,7%, szociális/baráti kapcsolatok esetében 0,9%, míg a közösségi/utcai kontaktok esetében 0,4%.
– Ezek az adatok is alátámasztják, hogy a zárt helyeken, hosszabb időn át történő érintkezés a leginkább kockázatos – magyarázták a Facebookon a pécsi professzorok.
Az elsődleges fertőző egyén fertőzése a kontaktokon átlagosan 5,3 nap után jelentkezett.
A fertőzési események 63%-a a tünetek megjelenése előtt zajlott le, ami a szakemberek szerint azt jelenti, hogy a kezdeti tünetek megjelenése előtt már fertőzhetünk.
Nehéz telünk lesz
A SARS-CoV-2 vírus átadása a közelség, zárt helyek és a szociális interakciók növekedésének számának összefüggésében nő. A kutatók azt is leírták, hogy a közösségi terjedést korlátozó intézkedések leginkább a háztartásokba helyezték át a járvány terjedését. Az elsődleges fertőzöttek 15%-a adta tovább a fertőzést a kontaktok 80%-ának. Ez továbbra is alátámasztja, hogy nagyjából
az emberek egyötöde adja tovább a vírust közösségi szinten vizsgálva.
– A járvány terjedését tehát továbbra is a zárt terek, sűrű szociális interakciók és nagyobb létszámú összejövetelek mozgatják leginkább – mutattak rá a szakemberek.
– Nagyon fontos az ünnepek közeledtével, hogy értsük a legfőbb szabályokat – maszkviselés, távolságtartás, kézmosás, közösség kerülése. A jelenlegi tudományos álláspont szerint a leginkább fertőzőképesek a tünetek megjelenésekor és azt megelőzően vagyunk, így különösen fontos, hogy amennyiben
valaki betegnek érzi magát vagy enyhe tünetei vannak, az ne menjen közösségbe
– írták, majd hozzátették, hogy a felelősség nem rólunk szól elsősorban, hanem a fertőzés átadásának megakadályozásáról.
A szakemberek szerint a fertőzési láncolatok előbb-utóbb elérik a veszélyeztetett embereket és megtelítik a kórházakat. A virológusok épp ezért arra hívták fel a figyelmet bejegyzésükben, hogy továbbra is mindenki figyeljen egymásra, ami azt is jelenti, hogy bizony mindenki nehéz téli-adventi időszak elé néz.
Kiszámítható a veszély
Továbbra is köztudott, hogy a zárt tér, a tömeg és a rosszul szellőző helyiségek kedveznek a koronavírusnak, így ilyen feltételek között jóval könnyebb elkapni azt, ha fertőzött van a környezetünkben. A Massachusettsi Műszaki Intézet tudósai azonban megalkottak egy olyan matematikai egyenletet – amely mindenki számára elérhető az interneten –, ami a paraméterek begépelése után kiszámítja, mennyi ideig van biztonságban az ember az adott helyen, ha van egy fertőzött a helyiségben – írta meg a Daily Mail. Az eredmények alapján egyértelműen kiderül, hogy drámai módon növelheti vagy éppen csökkentheti a kockázatot, hogy megoldott-e a helyiség szellőztetése, mennyire veszik szigorúan a maszkviselési szabályokat, sőt a maszkok típusa is. A szakemberek álláspontja az, hogy zárt térben csökkenti a megfertőződés esélyét a maszkviselés a szellőztetés és az alapvető higiéniai szabályok betartása.