Már december végén megkezdődhet Magyarországon az oltások beadása, amely az egyetlen lehetőség a járvány megállítására. A lakosság nagy részének vakcinázása néhány hónap alatt elhozhatja a várva várt nyájimmunitást.
Forrás: AFP
A védőoltások beadása december utolsó napjaiban indulhat Magyarországon – mondta el a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosa, Szlávik János péntek reggel az M1 aktuális csatornán. A főorvos szerint a vakcináció azzal a védőoltással kezdődhet, amit az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezni fog.
Magyarország előreláthatólag az Egészségügyi Világszervezet (WHO) oltási rendjét alkalmazza majd.
Elsőnek a Pfizer és BioNTech megbízható és hatékony vakcinája érkezik meg hazánkba, ami különleges szállítási és tárolási feltételeket igényel. Szlávik János szerint a vakcina fogadására fel kell készülni, hiszen van közöttük olyan – a Pfizer és BioNtech oltóanyaga –, amit csak mínusz 70–80 Celsius-fokos hőmérsékleten lehet tárolni. Ezenkívül meg kell állapítani az oltási rendet, és kijelölni az oltóközpontokat.
Az oltási rend sorrendjét a veszélyeztetettség határozza meg, így már hónap végén megkezdődhet a legveszélyeztetettebb csoport – az egészségügyi dolgozók – oltása. Őket az idősotthonok lakói és a krónikus betegek követik majd. Szlávik doktor azt is elárulta, minden beoltottnak előreláthatólag legalább félóráig az oltóponton kell majd maradnia az akut mellékhatások – például allergiás reakció – kialakulásának veszélye miatt.
Már több vakcina is kapott vészhelyzeti engedélyt, de úgy tűnik, egyes esetekben még nincs elég tapasztalat.
– A statisztikák szerint még nem oltottak egyik vakcinával sem elegendő terhes nőt, gyereket és immunhiányos beteget – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
– Persze ez nem azt jelenti, hogy gond lenne a vakcinával, hanem azt, hogy ezekben a csoportokban még nincs elegendő értékelhető adat, így tovább folytatódnak az immunizálási kísérletek. A gyártók azt ígérik, hogy a hónap vége előtt meglesznek ezek az adatok is, így idehaza az oltási program beindulásakor már fogjuk ismerni a tesztek erre irányuló végeredményeit is – fűzte tovább a virológus, aki hangsúlyozta, hogy akinél valamilyen kockázati tényező áll fenn – terhesség, betegség, allergia –, mindenképp egyeztessen kezelőorvosával, mielőtt beadatja valamelyik vakcinát.
Mivel egyelőre egyik vakcinát sem tesztelték elegendő számú 16 éven aluli gyermeken, nekik nem javasolt a vakcina beadása.
A gyerekek szerencsére nem, vagy csak nagyon ritkán betegszenek meg, ezért nem ők az elsődleges célcsoport a vakcinázásnál
– magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
– Azok tartozhatnak a célcsoportokba, akiknek a beoltásával csökkenthető a fertőzések és a halálozások száma. Ilyen az egészségügy, az idősek és krónikus betegek, illetve azok a személyek, akik közfeladatokat látnak el. A gyerekek minden országban a sor legvégén vannak, és nemcsak azért, mert nem betegszenek meg, nem veszélyes rájuk nézve a vírus, hanem azért is, mert valószínűleg kevésbé játszanak szerepet a járvány terjesztésében, mint korábban gondolták – zárta a szakember, aki a szülőket nyugalomra és a szabályok betartására inti. Ha lesz a gyermekek számára is adható oltóanyag, arról a kormányzat tájékoztatni fogja a lakosságot, és a szülő eldöntheti, kíván-e élni ezzel a lehetőséggel.