Karácsony közeledtével felerősödik az emberekben az adakozni vágyás, ezzel egy időben pedig ellepik az utcákat és a közösségi oldalakat a csalók. Fontos, hogy járjon utána, kinek ajánl fel segítséget.
A civil és segélyszervezetek sokszor kényszerülnek leállítani az adománygyűjtést azért, mert feldolgozhatatlan mennyiségű ruhát, tárgyat kapnak. A gond csak az, hogy egy része ezeknek teljesen használhatatlan és csak az önkéntesek erejét és idejét rabolja a kiválogatásuk. Annak érdekében, hogy az adományunkkal valóban segíthessünk és a rászorulók méltóságára is tekintettel legyünk, csak olyan ruhákat, tárgyakat, tisztálkodószert, élelmiszert adományozzunk, ami tiszta és használható.
Fontoljuk meg azt is, hogy biztosan annak a szervezetnek adományozunk-e, amelyiknek feltünteti magát az adománygyűjtő. Erre figyelmeztetett az ORFK Kommunikációs szolgálta. A Bors megkeresésére közölték a legfontosabb tudnivalókat, hogy véletlenül sem legyünk csalók áldozatai. – Az ünnepi időszakban az adománygyűjtések száma valóban megszaporodik, számos szervezet próbál ilyenkor valamilyen módon a rászorulóknak segíteni – írta a Bors megkeresésére.
– Az ilyen jellegű csalások elkövetői elsősorban az emberek érzelmeire próbálnak hatni, ám meg kell próbálni racionálisnak maradni, és nagyobb összeg vagy ajándék adományozása esetén is körültekintően eljárni.
– Ha van rá mód, tanácsoljuk, hogy nézzenek utána, kinek szándékoznak adományozni, mi a módja az ajándékok célba juttatásának. Utánanézhetnek és ellenőrizhetik a szervezet létezését, megbízhatóságát akár oly módon is, hogy rákeresnek az interneten, közösségi portálokon, esetleg tájékozódnak ismerő-seiktől, de akár elérhetőséget, referenciát is kérhetnek az adott gyűjtőtől.
– Az adománygyűjtőknek minden esetben fényképes igazolvánnyal kell rendelkezniük, és ha a legkisebb kétség is felmerül valakiben a gyűjtés jogosságával kapcsolatban, legyenek gyanakvóak, és értesítsék a rendőrséget!
– A rendőrség természetesen az ünnepi időszakban is kiemelt figyelmet fordít a bűnelkövetés ezen formáinak megelőzésére, valamennyi fórumon igyekszünk a módszerekről tájékoztatni az embereket; konkrét esetekről pedig rendszeresen beszámolunk honlapunkon, illetve közösségi oldalainkon.
Korábban többször is előfordult, hogy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nevében házalók próbáltak adományt gyűjteni.
Munkatársaink nem folytatnak sem utcai, sem házaló-jellegű adománygyűjtést. Akcióink és felhívásaink kizárólag központilag, teljesen nyilvánosan és ellenőrizhető módon, a társadalom széleskörű tájékoztatása mellett zajlanak. Ha valaki ennek az ellenkezőjét tapasztalja, értesítsen minket, hogy utána tudjunk járni
– mondta a Borsnak Parák Eszter, a Szeretetszolgálat munkatársa. – Korábban az Adni Öröm akciónkban az áruházakban szólítottunk meg vásárlókat és így gyűjtöttünk lisztet, cukrot, olajat. Erről a koronavírus-járvány miatt lemondtunk. Most a polcokon elhelyezett adománykártyával tudnak segíteni, aminek az értékét a pénztárnál lehet kifizetni, és a befolyt összegből a Máltai Szeretetszolgálat vásárol tartós élelmiszereket és juttatja el a rászorulóknak. Aki személyesen próbál pénzt gyűjteni a nevünkben, az csaló – közölte lapunkkal Parák Eszter.