Két ünnep között egyre koncent- rál igazán az ember: mit kéne tenni ahhoz, hogy a karácsonyi eszem-iszom után a gyomrunk újra bírja a szilveszteri menüsort?
Karácsonykor minden figyelmeztetés ellenére nehéz volt ellenállni a halászlének, a töltött káposztának, az asztalon maradt bejglinek.
– Akinek karácsonykor nem sikerült mértéket tartani, vagy ugyan mértéket tartott, de egy kicsit mégis több volt a sütemény vagy a hús a kelleténél, akkor most szilveszterig érdemes egy kicsit visszafognia magát – mondta Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára.
A szakember szerint a koplalás felejtős, sőt, minél gyakrabban eszünk, annál jobb.
– A „visszafogás” ne jelentsen koplalást, sőt inkább arra biztatok mindenkit, hogy a napi ötszöri étkezést tartsa be. Ezzel kikerülhető a nassolás. Ha úgyis sok édességet ettünk, akkor az év hátralévő pár napján ezeket hanyagoljuk, és ha maradt is, azokat fagyasszuk le. Nem buzdítok az élelmiszer-pazarlásra, és arra sem, hogy a kidobás elkerülése érdekében inkább gyorsan együk meg – mondta a főtitkár.
– Reggelire együnk rostdúsabb kenyeret tojáskrémmel, de finom a főtt répából petrezselyemmel készült krém is. A tízórai legyen gyümölcs. Az ebéd, ami eddig hús volt hússal, lehet tojással, sajttal, zöldséggel készült étel. Lehet készíteni parajfőzeléket tojással, vagy például tonhalas spenótos tésztát durumtésztából. Az uzsonna lehet ismét gyümölcs egy kis sós keksszel, a vacsora pedig például gabonából készült müzli, vagy sült zöldséges étel. Ehetünk krumplit is, de ne rósejbnit, hanem héjában főtt krumplit. És mindent csak mértékkel. A folyadék legyen víz, cukor hozzáadása nélkül készült natúr- vagy gyümölcstea. Tarthatunk gyümölcs vagy zöldségnapot is, de előtte nap már ne együnk húst, és utána se rohamozzuk meg a hűtőt.
A szakember szerint mindenképpen ajánlott nagyokat sétálni a két ünnep között.
– Arra buzdítok mindenkit, hogy mozduljon ki sétálni, kirándulni. A pár napos léböjtkúrát viszont nem ajánlom, főleg, ha előtte este jóllaktunk, mert az egy hosszabb folyamat, aminek megvan a bevezető, felépítő, lezáró szakasza, abba nem szabad csak úgy belevágni – tanácsolta a szakember.