Sokkal szigorúbb lesz az országos listaállítás feltétele, mint a korábbi országgyűlési választáson.
Elfogadták kedden a parlamenti képviselők a kamupártok elleni törvénymódosítást. A pártoknak a megyék kétharmadában, 14 megyében és az országgyűlési egyéni választókerületek kétharmadában, 71 választókerületben kelljen jelöltet állítaniuk az országos listához - többek között erről döntött kedden az Országgyűlés.
A 2018-as országgyűlési képviselő-választás törpepártjainak eredményeit szemügyre véve az látható, hogy a kamupártok elleni új törvénymódosításban szereplő kitétel valóban csak az érdemi támogatottsággal nem rendelkező alakulatokat szűrné ki.
A LEGUTÓBBI PARLAMENTI VÁLASZTÁSON UGYANIS ÁTLAGOSAN 28 EGYÉNI JELÖLTET TUDTAK ÁLLÍTANI AZOK A TÖRPEPÁRTOK, AMELYEK ORSZÁGOS LISTÁT IS BEJELENTETTEK, DE KIVÉTEL NÉLKÜL A KÜSZÖB ALATT MARADTAK VAGY A MEGFELELŐ SZÁMÚ ALÁÍRÁST SEM TUDTÁK ÖSSZEGYŰJTENI.
A 35 érintett párt közül 17-nek a listáját eleve visszautasították. A maradék formációk átlagban csak 44 jelöltet állítottak, sőt ha nem számítjuk a Momentumot, akkor mindössze 41-et.
A 35 PÁRTBÓL EGYÉBKÉNT AZ EMLÍTETT MOMENTUMON KÍVÜL CSAK A MIÉP, A MUNKÁSPÁRT, VALAMINT AZ ÖSSZEFOGÁS PÁRT ÁLLÍTOTT ÖTVENNÉL TÖBB EVK-BAN JELÖLTET: 87-BEN, 57-BEN, ILLETVE 66-BAN.
Összesen 18 alakulat esetében volt meg az országos listához szükséges 27 egyéni választókerületi jelölt, vagyis a 35 párt több mint felénél, ami azt mutatja, hogy a szabályozás nem volt igazán hatékony a korábbi formájában. Ugyanakkor a valós politikai tevékenységet nem végző formációk négyévente jelentős veszteséget okoztak az államnak, sokszor százmilliós nagyságrendben.