Aktuális

Pánikrohamokat okozhat a koronavírus

Bors

Létrehozva: 2020.12.15.

Pánikrohamokat okozhat a koronavírus

Külföldi utazása után nem kívánt karanténba vonulni, ezért elvégeztette magán a koronavírustesztet egy üzletember. Az orvosok azonban közölték: a lelet pozitív. Kénytelen volt ezért vállalni a karantént, amit szerencséjére viszont teljesen tünetmentesen vészelt át.

Már-már megkönnyebbült, ám két hónappal később egy napon megmagyarázhatatlan rosszullét lett úrrá a férfin: kiverte a víz, kellemetlenül szaporább lett a légzése, és felgyorsult a szívverése, ráadásul korábban sosem tapasztalt mértékben leromlott a hangulata. Orvoshoz fordult, aki pánikbetegséget állapított meg nála.

A kérdés, vajon volt-e összefüggés a Covid és a pszichés problémák között?

Vizsgálják a kutatók

Pánikbetegséget diagnosztizáltak néhány volt koronavírus-fertőzöttön hónapokkal a negatív Covid-tesztek elkészülte után. Ráadásul a jelenség olyan személyeket érintett, akik a fertőzést tünetmentesen vészelték át. Dr. Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta: ugyan az összefüggés egyelőre tudományosan nem igazolt, de a kutatók már vizsgálódnak ez ügyben.

– Valóban jelennek meg olyan hírek a nemzetközi sajtóban, melyek arról szólnak, hogy a koronavírus-fertőzés egyik lehetséges szövődménye a pánikbetegség, de mérvadó orvosi szaklapokban egyelőre ilyenről nem számoltak be. Nem tudhatjuk biztosan, hogy a betegen a koronavírus-fertőzés nélkül is jelentkeztek-e volna pszichés tünetek. Éppen ezért egyelőre nagyon nehéz ok-okozati összefüggéseket kimutatni – fogalmazott a virológus.

Több száz eset kell

Egészen más, ha egy tüdőfo­lyamatról vagy bármilyen más, akár mikroszkopikus nyomokkal járó szervi elváltozásról van szó, mintha egy olyan nagyon bonyolult műszerről, mint az emberi agy. – Ha majd statisztikai értelemben mérvadó számban, azaz több száz esetben mutatják ki a jelenséget, már megalapozottnak tekinthetjük az összefüggést, de egyelőre csak annyit jelenthetünk ki, hogy felmerült a gyanú – mondta a szakember. Rusvai fontosnak tartotta megjegyezni, hogy mivel a koronavírus sok emberen egyáltalán nem okoz tüneteket, könnyen lehet, hogy olyan személyeken diagnosztizálnak pszichés betegséget, akik ugyan megfertőződtek, ám ez rejtve maradt.

Sírógörcs is előjöhet

A pánikbetegség fizikailag kimutatható tünetei a megemelkedett vérnyomás, a szapora légzés és a verejtékezés, amit erős stressz és rossz hangulat kísér, akár hirtelen kitörő sírógörcsökkel. Rusvai mindehhez hozzátet­te, hogy a tüdőgyulladással járó koronavírus-fertőzés egyik lehetséges szövődménye a tüdőfibrózis, ám a kórokozó eredményezhet heregyulladást és fokozott infarktushajlamot is, ám még ezek sem bizonyítottak statisztikailag.

– Maga a betegség még csupán egyéves, ezért nincs elég hosszú távú megfigyelés, így a hosszú távú szövődményeket sem ismerhetjük biztosan – szögezte le a szakértő.

A koronavírus ugyan egymás után szedi áldozatait, de még mindig kedvezőbbek a halálozási adatai, mint a spanyolnáthának, vagy a 2002-ben megjelent első SARS-vírusnak.

Joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis miért a Covid-19 okozott globális válságot?

– Az előzőből nem lett világjárvány, hanem megmaradt re­gionális szinten, akárcsak a fertőzöttek 80 százalékával végző ebola.

Hogy mi terjed el az egész Földön, az az emberi viselkedésre, a járványvédelmi szabályokra, és a vírusterjedés módjára vezethető vissza. A nagy ragályozó képességű kórokozók, mint ez, cseppfertőzéssel terjednek, ugyanúgy, mint az influenza.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek