Több mint százmilliárd dolláros veszteséget okozott idén az év tíz legkeményebb természeti katasztrófája. A 2020-as átlag messze meghaladta az eddigieket, valóságos rekordokat döntögetett.
150 milliárd dollár biztosított veszteséget okozott a 2020-as év tíz legpusztítóbb időjárási katasztrófája világszerte – írta az MTI. Ezek a kegyetlen természeti csapások azonban nem csak elképesztő anyagi veszteségeket, de számtalan tragédiát is hoztak magukkal, ugyanis a legszűkebb becslések alapján is 3500 emberéletet követeltek és több mint 13,5 millió embert kényszerítettek otthonaik elhagyására.
Még szomorúbb a helyzet, ha azt nézzük, hogy az idei év két legpusztítóbb katasztrófája, az ausztráliai bozóttűz és az atlantai hurrikánszezon rekordszámú viharának valódi gazdasági vesztesége már önmagában is jóval meghaladja ezt a 150 millió dollárt, ugyanis a károk többsége ezen esetekben nem biztosított veszteség volt.
A Christian Aid segélyszervezet évi összesítése szerint ezek a katasztrófák jóval nagyobb terhet rónak a szegényebb országokra, hiszen ezeken a helyeken a károk mindössze 4 százaléka biztosított:
Legyen szó akár az ázsiai árvizekről, afrikai sáskajárásról vagy Európában és Amerikában pusztító viharokról, a klímaváltozás 2020-ban tovább érezteti a hatását
– tete hozzá Kat Kramer, a szervezet munkatársa.
A trópusi viharok ugyanis manapság már nagyobb erővel csapnak le, hosszabb ideig tartanak és nagyobb mennyiségű vizet hordoznak, miközben a korábbinál nagyobb területre terjednek ki, így nem meglepő, hogy a 2020-as év "legköltségesebb" időjárási eseményei közül öt a szokatlanul esős ázsiai monszunszezonnal volt összefüggésben.