Kiderült az igazság: tényleg jobb, ha egész nap megy a fűtés?
Forrás: Shutterstock
Sokan – főleg a koronavírus miatt megnövekedett otthon töltött idő alatt – szeretik állandóan bekapcsolva hagyni a fűtést, mondván: az úgysem kapcsol fel, ha nem csökken a hőmérséklet. Mások azt vallják, hogy csak akkor érdemes feltekerni a termosztátot, ha fázunk.
Szakértők szerint a maximális komfort érdekében a lakást 18-21 fokos hőmérséklet között kell tartani a téli hónapokban.
Most kiderült, hogy a számlák szempontjából egész nap alacsony fokozaton érdemes tartani a fűtést, vagy inkább kifejezetten csak akkor kell bekapcsolni, ha szükségünk van rá.
– Ha nem tartózkodunk a lakásban, a fűtést szigorúan ki kell kapcsolni. Ezzel pénzt és energiát is spórolunk – mondta el a Mirrornak egy energiatakarékossági szakértő.
Emellett csak akkor érdemes bekapcsolnunk a fűtést, amikor szükségünk van rá, máskülönben extrém pazarlásba kezdünk
– teszi hozzá a szakember, majd mint mondja, az arra alkalmas készülékeken érdemes beállítani egy időzítőt, amivel a fűtés magától bekapcsol ébredés előtt fél órával, valamint kikapcsol távozásunk előtt fél órával. Így könnyedén lefaraghatunk a fűtésszámlából.
Az energiatakarékossággal foglalkozó specialista további trükköket is elárult, amelyekkel sokat spórolhatunk, ha a fűtésről van szó.
Ne blokkoljuk a hőt!
Vessünk egy pillantást a lakberendezésre! A fűtőtestek előtt elhelyezett bútorok valósággal elnyelik a hőt, így azokat ha tehetjük, távolítsuk el, vagy mozdítsuk arrébb. Már néhány centiméter is segít!
Zárjuk el a huzatot!
Az ajtók és az ablakok szélén található hézagok kiengedik a hőt. Ezt könnyedén orvosolhatjuk többféle metódussal is: sok helyen kapható például a kifejezetten erre kifejlesztett ragasztócsík, de egy dekoratív ablakszigetelő-párna is kitűnő megoldást nyújt.
Húzzuk be a függönyöket!
A még sötétedés előtt behúzott függönyök több hőt képesek bezárni a szobákba.
Szőnyegeket a lakásba!
Nemcsak szép, de hasznos megoldás is lehet egy-egy új szőnyeg beszerzése: a fapadlók apró mélyedéseit bezárva így a hő nem távozik azokon.
Osztozzunk a hőn!
Ha épp most vettünk ki valamit a sütőből, hagyjuk nyitva az ajtaját, hogy a kiáramló hő átmelegítse a konyhát.
Ruházzunk be egy újra
Költségesebb, de garantált megoldás, ha már 12-15 éves a fűtőberendezés, érdemes azt megújítani. A modern készülékek jobban takarékoskodnak az energiával.