Számos feljegyzés született a világ misztikus lényeiről. De vajon van-e minden kétséget kizáró bizonyíték Kraken, a mongol halálféreg, vagy az őrjöngő majomember, Kala Bandar létezésére? A szakértők évtizedek óta keresik a bizonyítékokat.
Kíváncsiságból, vagy pusztán érdeklődésből, de a legtöbb ember szeret legendás szörnyekről olvasni. De, hogy ezek a rémtörténetek igazak, azt a kutatók sem tudják a mai napig biztosan. Írott forrásokra, a szemtanúk beszámolóira és a saját tapasztalataikra hagyatkoznak. Összegyűjtöttünk néhány misztikus lényt, amelyek mai napig nem hagyják nyugton a tudósok fantáziáját.
A mongol szörny a Góbi sivatag legendája. „Allghoi Khorkhoi”, vagyis a „bélféreg” azért kapta ezt az elnevezést, mert hasonlít egy tehén belső szerveihez.
A legenda szerint a féreg a sivatag homokja alatt közlekedik, és onnan támad a gyanútlan áldozatokra. Vannak, akik szerint halálos méreganyagot bocsát ki magából, mások azt állítják, hogy elektromos áramütést mér a zsákmányra, majd megjelenik a végbélszerű fej, amin tűhegyes fogak vannak, és végez velük.
2001 májusában India fővárosa teljesen megbénult, amikor egy ismeretlen, szokatlanul magas fekete majom állítólag terroriz zálta a lakosságot: egy terhes nőt taszított le a lépcsőn, és két bepánikolt férfit kilökött az erkélyről.
Mindhárman meghaltak, de rajtuk kívül még több tucat állampolgáron éktelenkedtek harapások és sebek. Pletykák keringtek arról, hogy ki vagy mi ez a „majomember” – talán egy kísérletből elszabadult lény vagy egy haragos hindu istenség avatárja? Hetekig járőröztek a fegyveresek éjszaka, a városi rendőrség pedig elkészítette a gyanúsított grafikáját, de a számos bejelentés ellenére sem akadtak a nyomára.
Létezik egy igen veszélyes lény Amazonas erdeiben. A hírek szerint az óriás anakonda, egy 9 méter hosszú villámgyors kígyó, amely képes a hajók felborítására és összezúzására. Még az Egyesült Államok elnöke, Theodore Roosevelt is megpróbálta elfogni. Végül 50 ezer dollárt kapott az első elejtett óriás anakonda bőréért, amelyet később a Bronxi Állatkertben állítottak ki. A híres brit kalandor, Percy Fawcett két évtizeddel később, 1907-ben látott egy tíz méternél is nagyobbat a brazil őserdőkben, de elfogni nem tudta.
Szintén Dél-Amerikában tartja félelemben a az állattenyésztôket a Chupacabra, ami egy sakálszerű lény és a kecskék vérét szívja ki. 1987-ben látták elôször Mexikóban, de feltűnt Puerto Ricóban is. A gazdák megfigyelései szerint a fenevad röpülni is képes.
Több mint 200 éve indulnak expedíciók a Kongói-vízgyűjtő dzsungeleibe, hogy megtalálják a helyi Bantu dialektusban a mitikus Mobele-Mbembét, a „folyó áramlását megállító” lényt. A tavi szörny, hasonló a Loch Nesshez, illetve egy plesiosaurához, ami egyfajta hosszú nyakú vízi dinoszaurusz, amelyről úgy gondolják, hogy növényevő volt. A gyarmati felfedezők nagy lábnyomokat találtak és rejtélyes üvöltéseket hallottak. A bennszülöttek szerint egy félig elefánt, félig sárkányszerű úszó lény adta ki a hangokat. Egy kongói tóban 1981-ben fotó is készült egy példányról, de a kép valódiságát azóta is sokan megkérdőjelezik.
1832-ben James Prinsep, a gyarmati India egy legelismertebb tudósa beszámolt a Nepálban való utazásáról, ahol állítólag egy magas, szőrös, óriási lényt látott. Ez a havasi ember, illetve közismertebb nevén Yeti.
1921-ben került be igazán a köztudatba, amikor a brit hadsereg lefordította a nevet azután, hogy egy sherpa így nevezte a lényt, aminek a lábnyomára bukkant a hegyekben. Valójában sok hegymászó, köztük az Everest hódítói, Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay is talált ilyen lábnyomokat, amik sokkal nagyobbak, mint az emberé. A British Daily Mail megbízásából létrejött 1954-es expedíción állítólag találtak egy fejbőrdarabot, ami egy feltételezett Jetitől származik és egy eldugott buddhista kolostorban tartottak. Sőt, egy 2008-as japán expedíció több állítólagos Jeti-lábnyomot is talált.