19 éve vált kámforrá Farkas Róbert, aki a magyar körözési toplista legrégebbi szereplője. Lehet, hogy a férfi már nincs is az élők sorában, azonban ha Farkas valaha mégis színre lépne, azt néhány éven belül büntetlenül megtehetné.
Forrás: Shutterstock
Idén augusztusban tölti be 43. életévét a Varjú becenevű zálogházi rabló, aki a rendőrség körözési toplistájának a legrégebbi szereplője. Farkas Róbert ellen 2002. augusztus 8-án adták ki az első elfogatóparancsot. 2001-ben azonban nyoma veszett, a rendőrök akkor sem akadtak a nyomára, amikor a móri mészárlás kapcsán felmerült a neve és kutattak utána. Farkas Róbertnek Mórhoz ugyan semmi köze sem volt, ám bűnlajstroma így is tetemes: a gyanú szerint 2001-ig 17 pénzintézetet, takarékszövetkezetet, postát és zálogházat fosztott ki fegyverrel.
Jelenleg három elfogatóparancs van érvényben ellene, de körözéseinek száma ennél már jóval több is volt.
– Alapvetően a büntethetőség elévülése a büntetési tételkeret felső határa. A rablás esetében ez 8 év, de a különböző minősített esetekben magasabb is lehet. Azonban ha bármilyen eljárási cselekmény történik az ügyben, az elévülés ideje újraindul. Egy európai vagy nemzetközi elfogatóparancs elrendelése például ennek számít – magyarázta a Borsnak Dr. Tran Dániel ügyvéd.
Úgy tudjuk, hogy Farkas Róbert esetében is minősített rablásról van szó, de a 2020-as évek végére ez is végérvényesen elévül. Így ha még életben van, ekkor a felelősségre vonást megúszva fedheti fel magát. A férfi ellen jelenleg három elfogatóparancs van érvényben rablás miatt: a Fővárosi Törvényszék nemzetközi elfogatóparancsát 2012-ben, míg a Fővárosi Főügyészség, valamint a Budai Központi Kerületi Bíróság európai elfogatóparancsát 2016-ban adták ki ellene.
A Bors kíváncsi volt rá, hogy mi indokolta, hogy az akkor már 14 éve eltűnt Farkas ellen 2016-ban is kiadtak egy körözést.
– Az utolsó elfogatóparancs kibocsátásának jogtechnikai indokai voltak, mivel az Európai Bíróság 2016. június 1-jén, az úgynevezett „Bob-Dogi” ügyben kimondta, hogy az európai elfogatóparancs érvényességének feltétele egy nemzeti elfogatóparancs. A nemzeti elfogatóparancsot igazságügyi hatóságnak kell kibocsátani. Igazságügyi hatóság az EU-s jog szerint a bíróság és az ügyészség, a rendőrségi körözés emiatt nem felel meg ennek a feltételnek – magyarázta a Borsnak Rab Ferenc, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivője.