Mivel a farsang a nagyböjtöt megelőző időszak, amelyet a hús és az alkohol elhagyása jellemez, ezért a farsangi mulatságok velejárója a zsíros és fűszeres, alkohollal készített húsételek fogyasztása. A Bors bemutat néhány klasszikus farsangi ételt.
Forrás: Shutterstock
Az előétel, a velős pirítós Tamás Norris Gábor ajánlásával készült.
A velős csontból egy tartalmas csontlevest készítünk, vagy tehetjük a csontot marhahús mellé is a levesbe. Minél többféle zöldség kerüljön bele, sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, hagyma, fokhagyma, paprika, zöldek, egész bors, sőt egy icipici gyömbért és szerecsendió-virágot is elbír. Ezzel levest készítünk. Amikor elkészült, a meleg velős csontból egy határozott mozdulattal kiütjük a velőt. Készítünk friss pirítóst, és erre csak simán rákenjük a velőt.
Szórhatunk rá ízlés szerint sót, borsot és akár pirospaprikát is. Amivel még bolondíthatjuk, az lila hagyma, vagy akár zöld hegyes erős paprika. De szereti a majoránnát is, de azzal csak óvatosan. Lehet olyat is, hogy a kiütött velőből készítünk egy masszát: kevés zsíron párolt hagymával, fűszerekkel, és azt kenjük rá a kenyérre.
A csirkét feldaraboljuk, kockára vágott zöldségekkel puhára főzzük, aztán kicsontozzuk, és a levet leszűrjük. Egy kis vajban kicsire vágott póréhagymát megfuttatunk, pároljuk, egy fél deci fehérbort ráöntünk, és addig pároljuk, amíg a bor leve el nem megy, és csak az aromája marad. Erre öntjük rá a húslevest és a feldarabolt húst. Besűrítjük tejszínes habarással. Ezt még ízesíthetjük egy kis mustárral, sóval, borssal, de lehet tenni még bele tárkonyt, kaprot ízlés szerint.
A részeges csirke combbal készül. A bőre alá vastagon beteszünk egy kis fűszeres vajat sóval, borssal, mustárral, fokhagymával. A tepsibe teszünk sárgarépát, almát, zellert, hagymát, fokhagymát felkarikázva. Aláteszünk zsiradékot, amiből a legjobb a kacsa- vagy a libazsír, de lehet olaj is, plusz egy kis fűszer: kakukkfű, rozmaring. Erre tesszük a csirkét, amit takarjunk be baconszeletekkel. 200 fokon 30-40 percig sütjük. Kivesszük a csirkecombokat, a maradékot átdobjuk egy serpenyőbe, és megfuttatjuk a szaftjával. Amikor már zsizseg, akkor ráöntünk egy deci száraz bort, ami lehet fehér, vörös vagy rosé. Amikor a bor elpárolgott, felöntjük egy kevés vízzel. Ezután összeturmixoljuk, és ez lesz a mártás. Ha előtte megszórjuk liszttel, akkor az egy kicsit a vadasra fog hasonlítani, ha nem, akkor finom krémmártást kapunk. A megkaramellizálódott alma és zöldségek édeskés, a bor savanykás, fanyar ízt ad. Az ízét még egy kis mustárral lehet állítani. Jöhet még rá só és bors. Ehhez jó a krumplipüré vagy a parázs krumpli sóval, borssal összekeverve.
Háromféle piskótával is készülhet: vaníliással, csokissal és dióssal. A piskótatészta alapja arányaiban egy tojásfehérje, egy tojássárgája, 2 deka liszt, 2 deka cukor. A cukrot kikeverjük a tojássárgájával, a fehérjét felverjük habbá. A felvert fehérjéhez hozzáadjuk a sárgáját, és apránként hozzáadjuk a lisztet. Lehet beletenni egy kis sütőport is.
Ha kakaósat készítünk, akkor a liszt fele helyett adjunk kakaót, és a kikevert tojássárgájához adhatunk olvasztott csokit. A diós piskótánál szintén a liszt kárára fele rész darált diót adunk. Mazsolás cukorsziruphoz adunk rumaromát vagy rumot, de az utóbbinál a cukorszirupot egy kicsit le kell hűteni, különben elpárolog az alkohol. Ezzel addig kell locsolni külön-külön az egymásra helyezett lapokat, amíg el nem ázik. Erre jön rá a vaníliakrém, ami készülhet vaníliaporból is. Ez utóbbit is fel kell habosítani, és ebbe jöhet még egy kis triple sec is.
A rétegelés végén még a tetejét meg kell szórni kakaóval, esetleg darabolt dióval is. Utána mehet a hűtőbe.