A Metropol egyik újságírója beült az Utcafront krízisautójában, hogy megnézze, hogyan lehet életet óvni a hidegben. Károly bácsi mentése során beszélgettünk arról, hogyan segíthetünk azokon, akik hajléktalan léthelyzetben vannak, de elbújnak a kijárási tilalom idején.
Dr. Miletics Marcell a Baptista Szeretetszolgálat Utcafront részlegének vezetője, egyetemi adjunktus és mellette szociális munkás. Minden szerdán krízisautóba ül, hogy segítsen a hajléktalanokon. Ahogy ő mondta örül a krízishívásnak, mert ez azt jelenti, hogy valakinek akár az életét is meg lehet menteni. A szervezetnek van nappali melegedője, éjjeli szálláshelye, de működtetnek utcai szociális gondozást is – írja a Metropol.
Másodperceken múlhatnak emberi életek ezért fontos, hogy jegyezzük meg a következő számot: +36 1 338 41 86, és hívjuk, ha fagyveszélytől óvunk valakit. A kijárási tilalom miatt kevesebb a hívás, de már 5 fok alatt is meg lehet fagyni, ha valakin nincs elég ruha vagy a hideg földön fekszik.
Ha mindenki úgy beszélne a postán vagy a közértben, mint ahogyan a minket kísérő Marcell az utcán remegve üldögélő Károllyal, akkor jobb kedve lenne az embereknek. A szociális munkás elmondta: sokszor elég csak egy jó szó, de tudja és érti, hogy ez nem könnyű. Sok keserűség, fájdalom és tragédia húzódhat meg egy közterületen élő ember viselkedése mögött.
Károly bácsi tudata tiszta volt. A szociális munkás kikérdezte, hogy hívják, mikor és hol volt utoljára tüdőszűrésen, ez azért fontos, mert a hajléktalan emberek körében jobban terjed a TBC. Károly bácsi nem tudott talpra állni gerincfájdalmai miatt, ezért a lap munkatársai mentőt hívtak. Abban az esetben, ha Károly bácsit szállóra kellett volna vinni, először megfürdették volna, megetették volna, megvárták volna, míg kipiheni magát, majd felkutatták volna a családi kapcsolatait. A lényeg ilyenkor, hogy minél előbb hazavihető legyen a krízishelyzetben lévő ember.
Több ezer hajléktalanságban élő embert kérdeztek meg abban a kutatásban, amelyből kiderült, hogy a hajléktalanok 60-70%-a dolgozik. Dr. Miletics Marcell lapuknak elmondta: „Lakóink jó része reggel 4-kor indul dolgozni a szállóról”.