Aktuális

Életmentő tanácsok diabéteszeseknek: Ezt tegye, ha elkapta a koronavírust!

Bors

Létrehozva: 2021.01.15.

Koronavírus-fertőzés esetén a diabétesz az egyik legveszélyesebb társbetegség. A diabetológus most elmondja, mi az, ami akár életmentő is lehet egy cukorbetegnek a járvány közepén.

Életmentő tanácsok diabéteszeseknek: Ezt tegye, ha elkapta a koronavírust!

Forrás: Pexels.com

Társbetegségek szempontjából a diabétesz az egyik leggyakoribb halálok koronavírus-fertőzés esetén, emellett az intenzív osztályokon kezeltek között is kétszer nagyobb a diabéteszesek száma. Ezért létfontosságú, hogy aki ebben az alapbetegségben szenved, az még inkább odafigyeljen betegsége karbantartására.

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa az Egészségkalauznak elmondta: e megelőzéshez az általános szabálybetartásokon kívül életmentő a rendszeres ellenőrzés. 

– Nagyon fontos a szénhidrát anyagcsere egyensúlyban tartása, emiatt gyakoribb vércukor-önellenőrzés szükséges, étkezés után másfél órával is – tanácsolja a diabéteszben szenvedőknek a szakember. Ha valaki mégis elkapta a vírust, akkor se essen kétségbe! 

– A betegség során fontos a rendszeres vércukorszint-mérés, és amennyiben ez eltér a kezelőorvos által meghatározott értékektől, és bizonytalan abban, hogy mit tegyen, kezelés módosítása céljából konzultájon kezelőorvosával! Ilyenkor általában megemelkednek a vércukorértékek, több gyógyszerre, inzulinra lehet szüksége. Fontos, hogy elegendő gyógyszer, tesztcsík legyen a betegnél – sorolta. 

2-es típusú diabétesz esetén

Kiszáradás esetén a metformin adását abba kell hagyni, vagy más orális készítmény adása szükséges, de lehet, hogy átmenetileg inzulinkezelésre van szükség. Cél, hogy a vércukorszintet 6-10 mmol/l között tudjuk tartani. Amennyiben rendszeresen meghaladja a 10 mmol/l értéket, vizelet keton vizsgálata is ajánlott. Ha ez pozitív, mindenképp konzultáljon a kezelőorvosával!

1-es típusú diabétesz esetén

Ebben az esetben még szorosabb ellenőrzés szükséges.Az inzulinkezelést soha nem szabad abbahagyni. A gyakori mérések alapján kell módosítani az inzulinadagokat a vércukor értékektől és a bevitt tápláléktól függően. Fontos a sok folyadék bevitele. Magas értékek esetén 4 óránként mérje vércukor-értékeit, éjszaka is! Ha sok keton mutatható ki a vizeletben, feltétlenül kórházi kezelésre van szükség.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek