Brit kutatók matematikai modellezéssel jutottak erre az eredményre.
Forrás: Getty Images
30 másodpercnyi, maszk nélküli beszélgetés egy fertőzött személlyel egy nem megfelelően szellőző helyiségben nagyobb eséllyel okozhat koronavírus-fertőzést, mintha az illető szemből az arcunkba köhög, derül ki a Cambridge Egyetem és a londoni Imperial College közös kutatásából.
Amíg ugyanis a köhögés rövid idő alatt nagy mennyiségben bocsát ki nagy méretű folyadékcseppeket, addig a légzés és a beszéd közben távozó apró cseppek sokáig képesek a levegőben keringeni, ami jóval nagyobb fertőzésveszélyt jelent.
Az emberek teljesen tisztában vannak a köhögés kockázatával és úgy védenek másokat, hogy a könyökhajlatukba vagy egy zsebkendőbe köhögnek. De beszélni nem tudunk a kezeikbe, így a fertőzés terjedését a legjobban úgy tudjuk megakadályozni, ha mindannyian maszkot viselünk
– idézi a Daily Mail a tanulmány egyik szerzőjét, Dr. Pedro de Oliveirát.
A kutatók kiszámolták, hogy ha például egy diákokkal teli, nem szellőző teremben egy az öthöz az esélye annak, hogy a folyamatosan beszélő óraadó megfertőzze a hallgatókat. Ugyanakkor az továbbra is tény, hogy a köhögés abban a néhány másodpercen, amikor lezajlik, még mindig sokkal nagyobb kockázatot jelent, mint 30 másodpercnyi beszéd. Egy köhögő, COVID-19-fertőzött ember két ember két méteres körzetben 50 százalékos eséllyel fertőz. Ez a szám egy 30 másodpercig beszélő fertőzött esetében 10 százalék. Rendes szellőztetéssel ez a szám nagyban lecsökkenthető.
Viszont egy fél másodperces köhögés és 30 másodpercnyi beszéd ugyanannyi folyadékcseppet bocsát ki. És matematikai modellezések alapján a köhögés utáni cseppek a gravitációnak köszönhetően hamarabb landolnak a földön, míg a beszéd közben távozó cseppek tovább keringenek a levegőben.