A káposzta a legegészségesebb és legolcsóbb zöldség, mégis aránylag keveset eszünk belőle. Pedig számtalan különböző fenséges káposzta létezik, ami változatosabbá teheti télen a diétát.
Forrás: Shutterstock
A népi gyógyászatban a friss leveleket sebek, bőrbetegségek gyógyítására, fájdalomcsillapításra használták. Remekül serkenti az emésztést, és hatásos gyomorfekélyre is. A belőle készült savanyított változat hihetetlenül regenerálja a bélflórát. A legjobb salátákba nyersen reszelve, de párolva szárnyasok mellé is ajánlják. A nyers és savanyú káposzta leveleibe töltelékeket csomagolhatunk, amiket sütni és főzni is lehet.
A kínai és a japán konyha egyik alapzöldsége, általában salátalevélként (azaz nyersen) fogyasztják. Magas a C-vitamin- és aminósav-tartalma. Ideális ázsiai ételek készítéshez. De felhasználhatod receptekben kelkáposzta helyett is.
Az egyik legerősebb antioxidáns a vöröskáposzta, melyet a mellrák egyik természetes ellenszereként tartanak számon. Magas B- és C-vitamin-tartalommal rendelkezik. Étkezés után hosszabb ideig a jóllakottság érzetét kelti, ezért az egyik legjobb diétás zöldségünk. Nyersen ideális salátákba reszelve, párolva remek köret vadak és vörös húsú szárnyasok mellé.
Különösen alkalmas emésztési problémákra, gyulladások kezelésére. De pakolásként is használhatjuk pattanásra, herpeszre, csípésre, sebekre, övsömörre is. Szoptatós anyukák kiszáradt mellbimbóját is gyorsan regenerálja. Ideális főzelékekbe, levesekbe vagy rakott egytálételekbe.
– A káposztafélékben rengeteg a vitamin, amely erősíti télen az immunrendszert.
– Rákellenesek, bélrendszer- és légúti daganatok megelőzésre használhatóak.
– Magas a rosttartalmuk, amely serkenti az emésztést, miközben tisztítja a bélrendszert. Remekül segítik a méregtelenítést is.
– A növényben található mustárolaj antibakteriális, ezért gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító. Fertőtlenítő hatással bír kívül-belül a szervezetünkre, ezért érdemes gyakran fogyasztani.
– Nagyon kevés a kalóriatartalmuk, így jól beleillenek a fogyókúrás étrendekbe.