Aktuális

Három nap alatt vált híressé az oltásnaplós doki

Bors

Létrehozva: 2021.01.07.

Kisfiai hatására írja a „koronavírus-meséket”.

Lőrincz M. Ákos, a székesfehérvári kórház belgyógyásza január 1-jén kapta meg a koronavírus elleni oltást, azóta pedig naplót vezet arról, hogyan érzi magát és mi zajlik a szervezetében. Hétköznapi nyelven magyarázza el az oltás hatásait úgy, hogy egy laikus is könnyen megértse. Oltásnaplójával pár nap alatt híres lett: a fiatal orvos egyik nap arra ébredt, hogy már 13 ezer idegen ember követi őt a Facebook-oldalán, ami megdöbbentette, de úgy érzi, rajtuk, orvosokon nagy a felelősség, hogy jól tájékoztassák az embereket, így nem volt kérdés, hogy folytatja-e az oltási naplót. 

A Ripostnak arról is mesélt, hogyan zajlik élesben a vírus elleni harc, hiszen a Covid-intenzíven dolgozik.

Ripost: Hat nappal ezelőtt kapta meg a Pfizer koronavírus elleni vakcináját. Hogy van?

Lőrincz M. Ákos: Köszönöm jól, nagyon jól! Semmiféle tünetem nincs, semmit sem vettem észre. Nem volt láz, semmi, csak egy napig fájt az oltás helye. Közben pedig csendben, a mélyben megindultak az immunológiai folyamatok, ami el fog vezetni a védettség kialakulásához, amiről részletesen is írok az Oltásom Története című bejegyzésekben a Facebookon, a Koronás Mesék című oldalamon. Ez egyébként tavasz óta létezik. 

Ripost: Honnan jött a blog ötlete? 

L. M. Á.: Március közepén találkoztam az első covidos betegekkel, és emlékszem, úgy mentem haza, jó, akkor ez már itt van. És át kellett gondolnunk az egész életünket, főleg a szülők, barátok miatt. Van egy 7 meg egy 4 éves fiam, és ők nem értették, hogy mi történik, miért változik meg az életünk. Ezért megpróbáltam nekik ezt elmesélni, lerajzolni. A feleségem szerint ez nagyon jól sikerült, javasolta, hogy mutassam meg a barátainknak, ők meg nem restellkedtek ezt továbbküldeni. Így született meg a Facebook-oldal, amit már 18 ezren követnek, és volt olyan bejegyzés, ami több mint 1 millió emberhez elért. Ez az egész megdöbbentett, mert ráadásul egyik nap arra keltem, hogy a privát oldalamon is elkezdett 13 ezer ember követni. Azt sem tudtam még akkor, hogy egyáltalán mit jelent ez. 

Ripost: Milyen visszajelzéseket kap?

L. M. Á.: A többségnek nagyon tetszik, nagyon sok kérdést kapok. A legtöbb embert az érdekli, hogy ki az, aki felveheti ezt az oltást, és ki az, aki nem. Viszont egyre többen vannak sajnos azok is, akik elbagatellizálják a vírust, vagy felülnek valamilyen álhírnek a vakcinák kapcsán. Azt tapasztalom, hogy sokan félnek még az oltástól, nagy a bizonytalanság. Éppen ezért nekünk, orvosoknak nagy felelősségünk van abban, hogy az embereket minél hitelesebben tájékoztassuk az oltás előnyeiről és természetesen az esetleges kockázatokról is.

Ripost: Ön elkapta már egyébként a koronavírust? 

L. M. Á.: Nem, hála istennek, folyamatosan tesztelnek bennünket, és eddig mindig negatív lett az eredményem. Az oltást viszont már nagyon vártam, mert ennek az egész katasztrófahelyzetnek csak az oltás tud véget vetni. És itt nemcsak a közegészségügyi válságra gondolok, hanem a gazdasági, szociális és a kulturális válságra is. Ezeket a területeket is meg kell menteni.

Székelyföldről származik, a szülei is orvosok voltak

Lőrincz Márton Ákos Székelyudvarhelyen született, és 1990-ben települtek át az anyaországba a családjával. Ekkor hatéves volt. Elmondása szerint bár szülei is orvosok voltak, mégsem csak ezért döntött az orvosi pálya mellett. „Nemcsak ez befolyásolt a döntésben, hanem az is, hogy segíteni fogok tudni másokon, illetve a biológiát is nagyon szerettem. Azt még édesanyám szerettette meg igazán velem, mert rengeteget mesélt a testünk működéséről. Lehet, hogy az írói-mesélős vénámat tőle örököltem” – meséli nevetve Ákos. A fiatal férfi egyébként a székesfehérvári kórházban végzett belgyógyászati munka mellett készül a kardiológiai szakvizsgájára is, valamint a Semmelweis Egyetemen oktat és kutat, méghozzá elméleti immunológiát.

Idézetek az oltásnaplóból

Lőrincz M. Ákos leszögezte: bejegyzései során a legfontosabb szempont a közérthetőség lesz. Íme egy kis ízelítő:„Jól vagyok, élek és virulok. Egyre kevésbé fáj a vállam, de be kell vallanom, az éjszaka során többször felébredtem rá, hogy fájt a vállam. Talán valamivel jobban, mint más oltások esetében. Kb. úgy, mint egy tetanusz­emlékeztető. De nincs lázam, nem fáj a fejem, nem vagyok legyengülve, és már fáradtnak sem érzem magam.” „Négy nappal előbbre járok a koronavírus elleni immunválaszban, mintha megfertőződtem volna.”„Most már vannak saját tüskefehérjéim! Én gyártottam őket a karácsonyi töltött káposztából kinyert aminosavakból. Érdekes fehérjék, abban van szerepük, hogy a vírus bejusson a sejtjeinkbe és eltéríthesse a működésüket. Ha eljutunk az antitest (amit a szervezetünk a tüskefehérje ellen termel) termeléséhez, akkor azok a tüskefehérjéhez kötve gátolhatják a vírus működését.”

„Minden egyes beteg, aki hazajut a kórházból, 1-1 megnyert csata a háborúban”

Lőrincz Márton Ákos a mindennapi munkáját most a Covid-intenzív osztályon tölti, elmondása szerint pozitív történet minden egyes beteg, akit haza lehet engedni. – Nap mint nap látjuk, hogy mire képes ez a vírus. Tényleg minden egyes beteg, aki hazamegy, 1-1 megnyert csata a háborúban. Volt egy fiatalember, nálam is fiatalabb, aki úgy került hozzánk, hogy semmilyen alapbetegsége nem volt. De még épp időben került be, mert nagyon gyorsan romlott az állapota. Két hétig rezgett a léc, hogy túléli-e, de egy új lélegeztetési technikának – a magasnyomású oxigénterápiának – és az iszonyatos élni akarásának hála ő is haza tudott menni, pont karácsony előtt.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek