Aktuális

Készülnek a magyar oltások: Vakcinagyár épül Debrecenben

Bors

Létrehozva: 2021.01.27.

Hamarosan megépül Debrecenben a magyar oltóanyaggyár, és belátható időn belül a magyar védőoltások is megjelenhetnek a koronavírus ellen. Magyarországon jelenleg a debreceni és a pécsi egyetemen dolgoznak a kutatók koronavírus elleni vakcinán. 

Készülnek a magyar oltások: Vakcinagyár épül Debrecenben

Forrás: Metropol

Komoly belföldi előrelépés a koronavírus elleni harcban a hamarosan Debrecenben felépülő vakcinagyár, melyet Orbán Viktor miniszterelnök jelentett be. Magyarországon ráadásul nem csak vakcinagyár, de két – magyar, illetve magyar-osztrák – fejesztésű Covid-elleni oltás is elkészülhet a közeljövőben.

Pécsett második generációs oltáson dolgoznak

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja és a Cebina osztrák biotechnológiai cég tavaly óta dolgozik a koronavírus elleni vakcina fejlesztésén. A magyar kutatási csoportot a vakcinák kapcsán többször is nyilatkozó dr. Jakab Ferenc professzor, pécsi virológus vezeti.

A Cebina osztrák biotechnológiai céggel még tavaly kezdtünk meg egy vakcinafejlesztési projektet, melyben egy második generációs modern alegységvakcinát szeretnénk előállítani. A kémcsöves, úgynevezett in vitro kísérletek részben megvannak, az eredmények kiértékelése után pedig január végén, február elején elkezdődhetnek az állatkísérletek

– mondta Jakab professzor, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője.

A szakember hozzátette: modern, molekuláris biológia technológiákat alkalmaznak. A kórokozó egy kis fehérjéjét, antigénjét termelik le laboratóriumi keretek között, amit tisztítanak, s ez kerül a vakcinába.

Már az állatkísérleteknél tartanak Debrecenben

A cívisvárosban klasszikus, első generációs oltóanyagon dolgoznak, amely a teljes, elpusztított vírust tartalmazza majd, ami nem szaporodik és nem is fertőz, ugyanakkor alkalmas a védettség kialakítására. A kutatók már az állatkísérleteknél tartanak és a becslések szerint a vakcinát még idén törzskönyvezhetik. A fejlesztésben a Debreceni Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ vesz részt kétmilliárd forintos állami támogatással – írja a Metropol.

Üdvözli a fejlesztéseket a víruskutató 

Fontos a hazai fejlesztés és gyártás! Bár a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcinája – ha csak szerény mennyiségben is –, de megérkezett hazánkba, és hamarosan egymillió ember oltására elegendő orosz vakcinát is kapunk, illetve engedélyeztetés esetén a kínaiaik is készek egymillió oltóanyagot küldeni, ennek ellenére is előre kell lépnünk – derül ki dr. Rusvai Mikós víruskutató szavaiból.

Mindenképpen jót jelent, ha a vakcinatermelés és -fejlesztés területén is részt vehetünk, hiszen feltétlenül szükséges a hazai vakcinagyártás fejlesztése és fenntartása, még ha nem is vagyunk ezen a területen élenjárók – nyilatkozta a lapnak a szakember.

Fontos megjegyezni: a saját fejlesztés és gyártás teljes függetlenedést jelenthet a külföldi gyártóktól, fejlesztőktől.

Fél-egy év kell a magyar vakcinákhoz

A kutatók becslése szerint legalább fél-egy év kell még, amíg kifejlesztik a magyar koronavírus elleni vakcinákat.

A jelenlegi járványhelyzetben valószínűleg már nem segíthet a magyar vakcinagyártás – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A jövőre nézve viszont fontos lehet, hogy felépüljön a magyar kapacitás, hogy a következő járványok már ne érjenek minket kiszolgáltatott helyzetben, és legyen saját oltóanyaggyárunk.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek