Aktuális

Koronavírus - Nyálteszt jelezheti a betegség súlyosságát

H. N. Zs.

Létrehozva: 2021.01.20.

Egy új kutatás szerint összefüggésben lehet a nyálban lévő vírusszint a betegség lefolyásával. Ha ez beigazolódik, az orvosok segítségül hívhatják a teszteket, és alkalmazásukkal életeket menthetnek.

Koronavírus - Nyálteszt jelezheti a betegség súlyosságát

A nyálvizsgálat jelezheti a közeljövőben a koronavírus-betegség lefolyásának súlyosságát. A Science szakmai magazin szerint ez azoknál a betegeknél lehet akár életmentő is, akiknek drasztikus tempóban romlik az állapota. A Bors dr. Rusvai Miklós virológus pro­fesszort kérdezte az összefüggésről.

Az orrnyálkahártyában szaporodik

Amennyiben ez az eredmény igazolást nyer, segíteni fog az orvosoknak a koronavírusos betegek kezelésének tervezésében.

Az egésznek a tudományos háttere az, hogy a vírus az orrnyálkahártyában kezd szaporodni, ami kismértékben még olyan embereknél is lehetséges, akik már védettek – magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor. – Ez az ő esetükben csak egy helyi folyamat, nem okoz betegséget. Akkor problémás a dolog, ha a vírus a véráramban is megjelenik. A vírus a nem immunizált embe-reknél az orrnyálkahártyából előbb-utóbb a véráramba tör, majd a vérrel eljut a tüdőbe és különböző egyéb szervekbe is. A nyálban lévő nagyszámú vírusjelenlét azt mutatja, hogy bekerült-e már a véráramba a fertőzés – mutatott rá a virológus. Bár a szájüreg összeköttetésben van az orrüreggel, az a vírus mennyiség, ami az orrüregben képződik, túl kevés ahhoz, hogy a nyálban is magas szintet elérjen.

Ellenanyagok termelődnek a vérben

Dr. Rusvai Miklós szerint, ha a nyálban magas a vírusmennyiség, az már önmagában is jelzés értékű.

Ha elég magas a nyálban a víruskópia-szám, az biztosan jelzi, hogy a vírus bekerült a véráramba, amit virémiának nevezünk. Ha bejutott a vírus a véráramba, az illető biztosan nem védett, hiszen egy immunizált embernél a vírus nem képes a véráramba törni, hiszen a vérben jelen vannak az ellenanyagok – mutatott rá dr. Rusvai, aki azt is elárulta, minél magasabb a vírusszám a nyálban, annál biztosabb, hogy megindult a tüdőfolyamat, ami a betegség súlyosságát idézi elő. – A víruskópia-szám a nyálban egyenesen arányos a betegség várható súlyosságával, ezért valóban nagyon hasznos lehet az orvoslásban. A súlyos állapotot előre jelzi, hogy a nyálban több nagyságrenddel több a vírus, mint az orrváladékban, melyet a szakemberek egyértelműen ki tudnak mutatni, s ebből pontos következtetést tudnak levonni.

Mindenki oltassa be magát!

Ebből a tesztből még az is megállapítható, ki az, aki tömegesen képes fertőzni. Ha magas a kó­piaszám a nyálban, nagy valószínűséggel egy szuperterjesztővel van dolgunk – világított rá dr. Rusvai, aki hozzátette: akár tünetmentes hordozó is lehet szuperterjesztő.

– Ez a felfedezés nem fogja forradalmasítani a vírus elleni harcot. Sokkal inkább azt reméljük, hogy a vakcina megteszi majd a hatását és akkor már nem lesz szükség arra, hogy az orvosok a nyálból kapott eredmények hatására előre kategorizálják a betegeket, hogy kinek, milyen kezelésre van szüksége. Ezért is kell, hogy mindenki beoltassa magát – figyelmeztetett zárszóként a víruskutató.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek