Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy létezne olyan mutáció, amely ellen nem működnek a már kifejlesztett koronavírus elleni vakcinák. Azonban az afrikai mutáció további mutálódása okozhat némi fejtörést.
Forrás: AFP
Dr. Rusvai Miklós szerint az afrikai mutáció tulajdonképpen, ugyanaz, mint a brit, csak némivel több változáson esett át a koronavírus tüskefehérjéje.
Ez a mutáns is gyorsabban terjed, mint az eredeti, azonban nem gyorsabban, mint a brit. Az, hogy a tüskefehérje kicsit több változáson esett át, azonban már kicsit aggasztó
– magyarázta a Borsonline-nak Dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
– A már kifejlesztett vakcinák elméletileg védenek a jelenlegi mutánsok ellen, azonban az kellemetlen, hogy ennek a fehérjének a változása megkezdődött.
A szakemberek attól félnek, ha az afrikai variáns még tovább mutálódik, akkor reális lehet a veszélye annak, hogy nem használnak majd a jelenleg kifejlesztett vakcinák.
Egyelőre a brazil variáns a leggyanúsabb, ugyanis az is előfordulhat, hogy a kínai Sinovac által kiváltott immunitás Brazíliában azért volt csak 50 százalékos hatékonyságú, mert a mutációval fertőzötteket nem immunizálta az oltóanyag.
Ezt csak további kiegészítő vizsgálatokkal lehetne megerősíteni vagy kizárni – zárta Dr. Rusvai.