A téli időszak sokak számára az esti, sötétben való vezetést jelenti legin- kább, hiszen reggel egészen sokáig, délután pedig elég korán sötét van, így a munkába járás sok esetben érinti ezeket az időszakokat.
Forrás: Shutterstock
A statisztikák szerint a balesetek 40 százaléka a sötét órákban történik. Éjszakai látási körülmények között az útviszonyok megváltoznak, ahogy a láthatóság is,de vannak más veszélyes tényezők is, mint például a volánnál való elalvás.
Annak érdekében, hogy ezekben a sötét órákban is biztonsággal autózhasson, összegyűjtöttük a leghasznosabb tippeket.
Az éjszakai balesetek jelentős befolyásoló tényezője a láthatóság. Noha a por és a szennyeződés a szélvédő belső és külső oldalán nem igazán észrevehető a nappali órákban, a fényszórók, utcai lámpák és akár bizonyos napszögek napfényének tükröződését is okozhatja. Ügyeljen arra, hogy az ablakok kívül és belül is tiszták legyenek, hogy csökkentsék a tükröződést, amely gátolhatja a kilátást.
A lámpák karbantartása kulcsfontosságú, hogy a többi járművezető is látható legyen. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze a fényszórókat, valamint a hátsó lámpákat és a helyzetjelzőket. Nemcsak az a fontos, hogy valamennyi világítson, hanem az is, hogy helyesen működjenek. Ügyeljen arra, hogy ne legyenek túl fényesek (a távolsági fény kivételével), mivel ez veszélyt jelenthet a szembejövő forgalomra is. Nemcsak a megfelelő működésű lámpák nélküli vezetés jelent biztonsági problémát, hanem szabályellenes is, amiért a rendőrök is megállíthatják.
Ha bármilyen okból le kell húzódnia a sötétben, győződjön meg róla, hogy jól látható. Tartsa a fényvisszaverő háromszögeket és -mellényt az autójában, amikkel kiszálláskor is látható marad. Ha közúti segítségre vár, a legjobb, ha bekapcsolja vészvillogókat, de főleg autópálya esetében nem ajánlott az autóban tartózkodni, még ha hideg is van odakint. Városi forgalomban, ha kellően le tudott húzódni a forgalomtól, bent maradhat az autójában.
Közvetlenül a szembejövő járművek fényeibe tekintve átmenetileg megvakulhat. Ehelyett tekintetét kissé lejjebb vagy jobbra vesse, és a fehér vonalra koncentráljon. Ezzel elkerülhető a túlzott fényterhelés, ami csökkentheti a sötétben való látás képességét, ha a jármű elhalad.
Ennek elsőbbséget kell élveznie mind a nappali, mind az éjszakai vezetés során, azonban még fontosabb, ha sötétben vezetünk. Akár a rádió hangerejét változtatja, a klímaberendezés beállításait módosítja, akár valami másra összpontosít a járművén belül, teljes figyelmét az útra kell fordítania. Az éjszakai vezetés általában egy munkanap után zajlik és hajlamosabbak vagyunk a lassabb reakcióidőre. Alacsonyabb láthatósággal kombinálva különösen kockázatos lehet, ha nem fordítja teljes figyelmét az ön előtt álló útra.
Ez ismét összefügg az éjszaka leple alatt a láthatóság csökkenésével. Még akkor is, ha a környéket erősen megvilágítják utcai lámpák, a láthatóság jóval kisebb, mint nappal. Mindezek miatt jobban figyelnie kell a gyalogosokat, a kerékpárosokat és az állatokat. Ne feledje, hogy télen a sötétség már 16 órakor beállhat, ami azt jelenti, hogy a gyermekek és az idős emberek nagyobb számban lehetnek kint. Előfordulhat, hogy a kerékpárosoknak nincs megfelelő ruházatuk vagy világításuk, ami csökkentheti a láthatóságukat.
Sötétben a három másodperces szabályt kell betartania. Ez könnyedén ellenőrizhető, elég csak egy fix pontot kinézni az előttünk haladó mellett, és magunkban számolni, amíg elérjük ugyanazt a pontot. Sötétben a fényszórók csak egy korlátozott távolságot világítanak be. Főleg csúszós útburkolat esetén ügyelni kell arra, hogy olyan sebességgel haladjon, amiről a bevilágított útszakasznyi távolságon belül meg tud állni.
A tétovázás jelentős oka lehet a közúti baleseteknek. Ahhoz, hogy magabiztosabbá váljon gyakrabban kell sötétben vezetnie. Szánjon időt arra, hogy sötétben, este gyakorolja a vezetést, hogy otthonosabban mozogjon a korlátozott látási viszonyok közt is.