Illetve – hogy pontosabbak legyünk – a Föld forog gyorsabban a tengelye körül.
Forrás: Getty Images
24 óra alatt fordul meg a Föld a saját tengelye körül – tanultuk meg még általános iskolában. Noha ez nagyjából valóban így van, teljesen mégsem igaz: van ugyanis, hogy egy-egy nap gyorsabban "telik el" – azaz a Föld gyorsabban forog –, míg máskor picit lassabban. Egy évre vetítve viszont nagyjából kiegyenlítődnek ezek a kis eltérések, így a tudósoknak nagyjából nem kell törődniük az eltérésekkel.
A hatvanas években kifejlesztett atomóra (mely kvázi a pontos idő abszolút mércéje) ugyanis az elmúlt évtizedekben már többször korrekcióra szorult. Eddig 27 alkalommal iktattak be egy-egy plusz másodpercet, hogy utólérjék azt az eltérést, amit a Föld forgásának minimális lassulása okozott.
Az utolsó ilyen plusz másodperc beiktatására 2016-ban került sor.
Most azonban könnyen előforsulhat, hogy egész más típusú változtatásra kényszerülnek: az atomóra történetében először lehet, hogy el kell venni egy másodpercet az időnkből, a Föld saját tengelye körüli forgása ugyanis picikét felgyorsult az utóbbi években. Ezzel a korrekcióval érhetjük utól – magyarázzák – a Föld tényleges pozícióját a világűrben.
A múlt vasárnap például – írja a New York Post – a hivatalosan mért 24 óra helyett valójában 23 óra 59 perc 59.9998927 másodpercig tartott, 2021 pedig az előrejelzések szerint összesen 19 milimásodperccel lesz rövidebb annál, mint amit az óra mutat.
Igen, elenyésző különbség, de a tudomány már csak ilyen – az apró különbségekkel is foglalkozik.