A jelenség olyannyira gyakori, hogy sokan már önálló betegségként is kezelik a poszt-covidot.
Merkely Béla kardiológus, a Semmelweis Egyetem rektora; Jakab Ferenc virológus, a Pécsit Tudományegyetem Természettudományi karának tudományos dékánhelyettese és Szekanecz Zoltán belgyógyász, immunológus, reumatológus szakorvos, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára tartottak Facebookon élőben megbeszélést a koronavírus körül kialakult problémákról. Itt elmondták, hogy bár a vírus akut szakasza az idősebbekre veszélyes, rengeteg fiatal szenved post-covid tünetektől, azaz a vírus után visszamaradt szövődményektől. Ez mára már százezres nagyságrendet öltött, olyannyira, hogy a post-covidot sokan önálló betegségként kezelik:
- Sajnos nagyon sok tünet és szövődmény marad vissza, ennek a gyakorisága most már akár a 30, 40, bizonyos tekintetben pedig az 50 százalékot is elérheti - mondta Dr. Jakab Ferenc - Személyes tapasztalatom. Ismeretségi körömben is sajnos előfordul olyan, aki átesett a fertőzésen, és hetekkel, hónapokkal később is még elég komoly fáradtsággal küzdött, terhelhetősége elég jelentősen csökkent és bizony maradtak vissza szövődménytünetek. Amikor azt kezdtük mondani az elején, hogy ugyan, ez csak egy kis influenza, nem kell vele foglalkozni, vagy még annyi sem. Hát, egyértelműen látszik, hogy sem az akut fázis, sem pedig az akut fázis után kialakult gyógyulási szakasz utáni szövődményes fázis sem olyan, mint egy influenza, hanem annál sokkal súlyosabb, nagyon komolyan kell venni ezt a betegséget - szögezte le a virológus.
Hozzátették, hogy a kardiológiai ambuláns betegek nagy része már post-covid tünetek miatt és a kardiológiai szövődmények miatt érkezik ellátásra.