Könnyen előfordulhat, hogy egy emberben több koronavírus-variáns is szaporodni kezd. Ilyen esetben a vírusok kicserélhetik egymás közt az információkat, ezáltal egy új, kombinált vírust hoznak létre, amit a betegek tüsszentés vagy köhögés útján a többivel együtt szabadon engednek.
Forrás: AFP
Növekszik a koronavírusos esetek száma Los Angelesben, amiért két koronavírus-variáns genetikai kereszteződése tehető felelőssé – adta hírül a New Scientist. Ezt a jelenséget a virológiában rekombinációnak nevezik, és számos vírus esetében megfigyelhető jelenség.
Ha több különböző mutáns egyidejűleg szaporodik az emberi sejtekben, vagyis társfertőzés történik, akkor a variánsok a sejten belül kicserélhetik egymással a genetikai információikat, ezáltal egy tökéletesen új, hibrid variáns jön létre
– magyarázta a folyamat lényegét a BorsOnline-nak Dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
– Természetesen ilyenkor az eredeti variánsok is szaporodnak, de a beteg nem csak az eredeti vírust üríti majd, hanem egy harmadik, vagy akár egy negyedik típust is. Azt, hogy ez a rekombináció mennyire és miben változott meg az eredeti mutánsokhoz képest, csak később derül ki. Ahogy a mutánsoknál, a rekombinációknál is megváltozhat a vírus több tulajdonsága.
Megváltozhat a vírus védekezésért felelős fehérjéje, a megbetegítő képessége, vagy akár az is, hogy más fajra válik veszélyessé, vagy más szervet fog megbetegíteni
– sorolta a professzor.
A virológus elárulta, hogy a rekombinációk igen gyakoriak a legtöbb vírus esetében, épp ezért csak kódokkal jelölik a különböző variánsokat.
– Az influenza vírus esetében a rekombinációk neve már 15 kódból áll, olyan sok jött létre belőle. Ahogy a mutációk, úgy a rekombinációk többsége sem okoz különösebb veszélyt.
A legutóbbi jelentősebb vírusrekombináció, ami nagyobb riadalmat okozott, a madárinfluenza volt, ami emberéleteket követelt, de szerencsére nem alakult ki belőle világjárvány
– mutatott rá Dr. Rusvai, aki szerint a gondot az okozhatja, ha egy új rekombináció ellen hatástalanok lesznek a már használatban lévő vakcinák. Persze jó tudni, hogy a tudomány állása szerint ma már könnyebben és gyorsabban tudnak a vakcinagyártó cégek egy új helyzetre reagálni. A Kaliforniában igazolt hibrid a koronavírus tekintetében az első igazolt rekombináció, azonban a virológus szerint szinte biztos, hogy nem az egyetlen a világban.