A lehűlés halálhoz is vezethet, de nem ez az egyetlen negatív hatás, amit most, a szibériai hidegben szervezetünknek el kell viselnie.
Forrás: UNSPLASH
Talán le sem kell írni, úgyis érzi mindenki a saját bőrén is, hogy farkasordító hideg van, és Németh Lajos meteorológus szerint ez pár napig nem is lesz másképp, marad a szibériai hideg. Mínuszrekordok dőlhetnek meg, éjszakánként bőven mínusz 10 fok alatt van a hőmérséklet még a városokban is.
Ilyen extrém hidegben nem a fagyhalál az, amitől a leginkább tartani kell, bár az is könnyen és hamar bekövetkezhet. Sőt, a webbeteg.hu írása szerint már 10 -14 fokos környezet is akár halállal végződő lehűléshez vezethet.
A szervezetünk érösszehúzódással, izommunkával, didergéssel védekezik a zimankós időben. Még kellemesnek érzett hőmérsékletnél is fülünk, orrunk, kezünk és lábunk veszélyben lehet, a helyi lehűlés akár fagyási sérülést okozhat - írják.
Bizonyos gyógyszerek is, melyek gátolják a központi idegrendszer, így a hőszabályozó központ működését, illetve azok a szerek, amelyek a védekező mechanizmusokat blokkolják, fokozzák a kihűlés veszélyét.
Az alkohol csökkenti a hidegérzetet és kikapcsolja a szervezet hideg elleni védekező mechanizmusait, így a „lélekmelegítő” pont ellenkező eredményre vezet, ha hideg időben alkoholfogyasztás után a szabadban vagy fűtetlen helyen tartózkodunk.
A már fentebb említett érösszehúzódás és izommunka ugyan pillanatnyilag felmelegít, ám ha hosszú ideig kénytelen így védekezni a szervezet a hideg ellen, az káros következményekkel jár: a tartós érszűkület következtében sérül az adott területek oxigén- és tápanyagellátása. A legkisebb erekben vérrögök keletkezhetnek, melyek az adott erek elzáródásához, a keringés megszűnéséhez és végső soron szöveti elhaláshoz vezetnek.
Mint a végtagok esetében, a hideg levegő belélegezve a tüdő ereiben is érszűkületet okoz, így viszont összességében romlik az összes sejt oxigénellátása.
Az asztmások különösen rosszul érezhetik magukat ilyenkor, ugyanis a hideg levegő irritálja a tüdőt. Ezért semmiképpen ne lélegezzen szájon át, csak és kizárólag orron át, akkor ugyanis több esélye van legalább kissé felmelegedni a levegőnek, mielőtt a tüdőbe ér.
A szív- és érrendszeri betegségben szenvedők különösen veszélyben vannak az extrém hidegben: a rossz vérkeringésű területek amúgy is nagyon érzékenyek a hidegre, a koszorúérbetegeknél a mellkast ért hideg hatás anginás rohamot is okozhat.
A hőmérsékletcsökkenés légnyomáscsökkenéssel is jár, ami arra hajlamosaknál arcüregproblémákat, illetve migrént generálhat - magyarázzák a hazipatika.hu oldalon.