Aktuális

Döbbenetes felfedezés: Mégsem aszteroida végzett a dinoszauruszokkal?

Bors

Létrehozva: 2021.02.19.

Egy legfrissebb tanulmány szerint tévesen feltételezzük, hogy a dinoszauruszok kihalásához egy aszteroida becsapódása vezetett. Egy friss tanulmányból kiderül, valójában mi végzett az óriáshüllőkkell.

Döbbenetes felfedezés: Mégsem aszteroida végzett a dinoszauruszokkal?

Forrás: AFP

A Harvard Egyetem két kutatója döbbenetes felfedezésüket osztották meg a nyilvánossággal. Mint mondják, több bizonyítékot találtak arra, hogy 66 millió évvel ezelőtt nem egy aszteroida becsapódása miatt haltak ki a dinoszauruszok.

A Yucatán-félszigeten található az a 170 kilométer átmérőjű Chicxulub-kráter, ami az ősi becsapódáskor keletkezett.

A hétfőn megjelent tanulmányhoz tartozó kutatás során statisztikai elemzésekkel és gravitációs szimulációkkal határozták meg, hogy a Chicxulub-kráter pontosan hogyan keletkezett, illetve mi okozhatta azt. A kutatásban résztvevő szakemberek szerint a korábban feltételezett aszteroida helyett

egy hosszúperiódusú üstökös hatalmas darabja csapódott be.

Az aszteroida és az üstökös közötti alapvető különbség, hogy míg előbbi egy apróbbnak számító köves kisbolygó, utóbbi egy űrtörmelékekből összetevődött égitest, aminek a Nap közelébe érve csóvája fejlődik.

Az üstökösök általában a Naprendszerben, a Jupiter pályáján kívül, a Naptól távolabb helyezkednek, az aszteroidák pedig a Mars és a Jupiter pályája között mozognak.

A Harvard tanulmánya szerint annak lehetősége, hogy ismét a Földbe csapódjon egy olyan hosszúperiódusú üstökös, ami a Chicxulub-krátert is okozta, körülbelül 3,8 és 11 milliárd évente fordulhat elő.

(via)

Ezt olvasta már?

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek