Aktuális

Érettségije sem volt, mégis 16 életet mentett meg az álorvos - könyvben olvasta, hogy kell műteni

Bors

Létrehozva: 2021.02.13.

Ferdinand Waldo Demara az érettségit sem tette le, mégis egyetemen oktatott pszichológiát, gyógyított kórházakban, majd életmentő műtéteket hajtott végre egy hadihajón, megmentve több sebesült katona életét.

Forrás: Pexels.com

A legérdekesebb csaló cím egyértelműen kijár Demarának, nem csoda, hogy életéről regény született, amit 1961-ben meg is filmesítettek The Great Impostor (A nagy imposztor) címen Tony Curtisszel a főszerepben.

Az 1921-ben született amerikai férfi mindössze 60 évet élt, de az igazán eseménydúsan telt. 

A fiatalkoráról keveset tudni. Ami biztos, hogy édesapja a filmszakmában dolgozott, míg a bátyjának filmszínházai voltak, így egészen a nagy gazdasági világválságig nem szűkölködtek semmiben. Amikor azonban beütött a krach, a 16 éves Fred elszökött otthonról és beállt egy szerzetesrendbe. Hamar ráunt azonban erre az életmódra, így inkább bevonult a hadseregbe. De ott sem bírta a kötöttséget, ezért megrendezte az öngyilkosságát és dobbantott.

Új személyiségek

Felvette a Robert Linton French álnevet, és habár a középiskolát sem végezte el, tanítani kezdett a pennsylvaniai Cannon College-en – amely később egyetemi rangra emelkedett –, méghozzá pszichológiát. Mivel nem lepleződött le, még merészebbé vált, és Los Angelesbe költözve egy szanatóriumban dolgozott, majd Washingtonban újra egyetemi oktatónak állt. Az FBI ugyan lefülelte, de csak a haditengerészettől való dezertálása miatt, amiért 18 hónapra rács mögé került.

Szabadulása után újabb hamis személyazonossággal jogot kezdett hallgatni, majd egy katolikus gyülekezethez csatlakozott, ahol megismert egy fiatal kanadai doktort. A nevét, a Joseph C. Cyrt felvéve katonaorvosnak állt, és hirtelen a koreai háborúban találta magát. 

A koreai háború hőse

Sebészként is helytállt a kanadai királyi haditengerészet HMCS Cayuga hajójának fedélzetén, hiszen sikeres műtéteket hajtott végre, és penicillinnel megelőzte a fertőzéseket. Legnagyobb tette, hogy 16 sebesült katonának megmentette az életét. Igaz, előtte könyvből próbálta kiokoskodni, mit is kell tennie a műtőben… Szerencsére a betegei egyike sem halt meg. Ám amikor egyik esetéről – egy kioperált golyóról – cikkeztek az újságok, az igazi Joseph Cyr édesanyja lebuktatta, mivel fia valójában már otthon praktizált. El sem akarták hinni a hajón, hogy Fred valójában nem is orvos.

Tankönyvekből készült fel

Demara rendkívül magas IQ-val rendelkezett, és mindig igyekezett úgy alakítani a helyzetét, hogy senkinek se zavarja a köreit. Fotografikus memóriájának köszönhetően pedig könnyen és gyorsan tanult, így az sem okozott neki gondot, hogy könyvekből felkészüljön egy-egy szakmára. 

A korábban említettek mellett kipróbálta még magát építőmérnökként, seriffhelyettesként, börtönfelügyelő asszisztenseként, ügyvédként, gyermekgondozási szakártőként, sőt, rákkutatóként is.

Lebukása után is becsülték

A 70-es években kezdett lassan fény derülni a stiklijeire, így fel akartak neki mondani az anaheimi Irgalmas Szamaritánus Kórházban, ahol káplánként dolgozott. Ám a kórház vezetője, Philip S. Cifarelli, akivel nagyon jóban volt, kezeskedett érte, így maradhatott az állásában. Sőt, amikor megbetegedett, és már nem tudta ellátni a munkáját, akkor is ott maradhatott. Súlyosbodó cukorbetegsége szövődményeként mindkét lábát amputálni kellett, míg végül 1982. június 7-én halt meg szívelégtelenségben.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek