Egyre többen számolnak be róla, hogy a koronavírus után komoly depresszióval kellett szembenézniük, de sokan panaszkodnak hajhullásra is. Összegyűjtöttük a fertőzés kevésbé ismert szövődményeit.
Forrás: Shutterstock
Még az orvostársadalmat is nap mint nap meglepi az új koronavírus-fertőzés, ugyanis szinte minden napra rejteget magáról valami újat ez az igen alattomos betegség. A Covid-19 a tüdő mellett megtámadhatja a szívet és különböző szerveket, az érrendszert, sőt az idegrendszert is. A betegség kiszámíthatatlan, hiszen még mindig nem tudni, kinél milyen tüneteket okoz a fertőzés, ami egyelőre sakkban tartja a világot.
A Bors több olvasója panaszkodott már arra a Facebookon, hogy miután felépültek a koronavírusból, komoly pszichés tünetek jöttek elő náluk, depressziójukon csak gyógyszerrel tudtak segíteni. Akkor dr. Bense Tamás orvos megerősítette, hogy a vírus valóban képes ilyesfajta kárt okozni a központi idegrendszerben.Ahány nap, annyiszor új arcát mutatja a koronafertőzés. Ma már a tudósok felfigyeltek arra, hogy a tüdő, a szív, az ér¬rendszer károsítása mellett idegrendszeri elváltozásokat is képes okozni a betegség
– mondta akkor dr. Bense, aki hozzátette: a koronavírusnak kiszámíthatatlanok a tünetei, amik bármikor, bárkinél jelentkezhetnek.
Az interneten többen is azt mondják, akik több hónappal ezelőtt estek át a fertőzésen, hogy csomókban hullik a hajuk.
– Nem vagyok egy érzelmes ember, de elmondhatom, hogy amikor beállok a zuhany alá, szinte sírni tudnék – nyilatkozta a pennsylvaniai Stacey Maravola, akinek két hónappal a pozitív teszt után jött elő a panasz. Szakértők szerint ennek egyik oka a pandémia miatt megnövekedett stressz lehet.
Az enyhe lefolyású megbetegedések esetében is gyakori a hónapok múltán is fennálló gyengeség. A holland tüdő-alapítványnak a Maastricht Egyetemmel és a CIRO tudásközponttal együttműködésben készített felmérése 1600 olyan embert követett, akiknek koronavírus-fertőzéshez köthetően voltak panaszaik. A vírusra jellemző első tünetek megjelenése után 3 hónappal a betegek egy része még mindig rossz állapotban van. Fáradtság, nehézlégzés, mellkasi nyomás, izom-, fejfájás – amit megdöbbentőnek talált dr. Michael Rutgers, a Longfonds igazgatója.
Egészséges emberek szervezetében is kiválthat diabéteszt a koronavírus, illetve a már cukorbetegséggel küzdők állapotán is sokat ronthat a fertőzés.
Egy anyuka arról számolt be a Facebookon, hogy a koronavírus cukorbetegséget váltott ki nála. A jelenséget világszerte kutatják. Az Eurekalert arról számolt be, hogy egy tanulmány szerint valóban kiválthatja a cukorbetegséget a koronavírus, de a már meglévő betegséget súlyosbíthatja is.