A horgászat a sztárokat is megfertőzte. Színészek, zenészek, sportolók ragadnak botot, hogy kikapcsolódjanak a vízparton. A vb-bronzérmes gátfutó, Baji Balázs vándorkupát alapított, hogy még izgalmasabbá tegye barátaival a pecázást.
Gyerekkora óta rajong a horgászatért a vb-bronzérmes gátfutó, Baji Balázs, akit édesapja vezetett be a pecázás rejtelmeibe. Fiatal kora ellenére türelmesen várta a kapást, annyira magával ragadta a természet szépsége.
A remek hobbinak felnőttként sem fordított hátat, és ahogy a futópályán, úgy a vízparton is a gyors tempót kedveli.
– Mivel ritkán jutok el horgászni, ezért minden egyes alkalmat izgatottan várok. Már az alapozó etetésnél is csak az jár a fejemben, hogy „beélesítsem” a szereléket. A feederezést ezért is kedvelem, mert ott keresni kell a halat.
Gyakori frissítés mellett különböző távolságokra, helyekre kell bedobni a csalit, és jó esetben 10-20 percenként szedegetem ki a kopoltyúsokat – mesélte a Borsnak Baji, aki hozzátette: a bojlizást azért nem kedveli, mert kevésbé akciódús. Több nap is eltelhet, mire rákap a csalira a gigaponty.
Bár az élsportolói és az állatorvosi teendői mellett valóban nem egyszerű időt szakítania hobbijára, arra gondosan ügyel, hogy évente egyszer elmenjen korábbi egyetemi csoporttársaival egy többnapos túrára.
– Ez a hímtivornya – fogalmazott a kiváló gátfutó – Sajnos az élet velejárója, ahogy öregszünk egyre kevesebb időnk jut egymásra. Munkába állunk, családot alapítunk, de arra figyelünk, hogy ne szakadjunk el egymástól. Ezeken a hosszú hétvégéken csak magunk vagyunk, no és a horgászat.
Balázs, hogy még izgalmasabbá tegye a pecát, létrehozott egy vándorkupát, ahol minden évben a legtöbb, illetve legnagyobb halat fogót díjazzák. Az első három évben be is zsebelte az elismeréseket.
– Morogtak is a barátaim, hogy bunda. De az igazság az, hogy akkor úttörője voltam a társaságomban az új módszereknek. Nyolc évvel ezelőtt már methodkosárral, csalitüskével és pelletekkel horgásztam,
míg ők a hagyományos giliszta, kukorica kombinációt részesítették előnyben – tette hozzá az Eb-ezüstérmes gátfutó.
– Miután váltottak, egyből letaszítottak a trónról. Sajnos az elmúlt négy évben sok babér nem termett nekem. Remélem, hogy idén ősszel ismét én nyerek.
Egy jó állatorvos pecázás közben sem tudja meghazudtolni önmagát, így doktori szemmel is vizsgálják barátaival a halakat.
– Az egyetemen tanultam halegészségtant, így tisztában vagyok azzal, ha látok egy-egy bőr-, illetve pikkelyelváltozást, hogy pontosan mi a baja az állatnak. Főleg a pontyok betegesek, de a hazai tavakban nagyon jók a tapasztalataim.
Élelmezési szempontból is biztonságosak – fogalmazott Baji, aki visszaengedésnél is gondosan ügyel arra, hogy sérülésmentesen nyerje vissza szabadságát a hal.
– Óvatosan fogom meg, mindig kerülöm a kopoltyúját, a horgot is úgy távolítom el, hogy minél kisebb sérülést okozzak, valamint szájfertőtlenítőt is használok.