Közel 700 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a márciusi pontyozással foglalkozunk.
Néhány nap múlva beköszönt a tavasz, és elérkezik az az idő, amire a legtöbb horgász vár: kezdődik a pecaszezon. A víz felmelegedésével előbújnak vermelőhelyükről a kopoltyúsok, és újra aktívabban táplálkoznak, mint a téli időszakban, így könnyebben tudjuk horogra csalni őket.
Leggyorsabban a part közeli területek melegednek fel, ezért érdemes a sekélyebb vízterületeken próbálkoznunk márciusban.
– Ahol a táplálék, ott a hal. Kora tavasszal még a kapitális pontyok is szívesen merészkednek ki partközelbe,
hogy megtömjék a bendőjüket szúnyoglárvával, vízibolhával vagy csigával – fogalmazott a Borsnak Kraksner Mátyás, a Cat & Carp Smoke Team horgásza.
– Nem kell tartanunk a vízmélységtől, az óriási halak is képesek észrevétlenül táplálkozni a sekélyebb részeken. A sikeres bojlis horgász kiemelte: folyónál eredményesek lehetünk olyan partszakaszon, ahol van lehetősége a tápláléknak „megállni”, vagyis kevésbé folyik a víz. Ilyen helyek azok, ahol különböző akadályok felfogják a sodrást. A tavakon pedig figyeljünk a pontymozgásokra, a lehetséges búvóhelyekre, például a vízbe nyúló fákra, nádasokra, valamint a befolyókra, ahol oxigéndúsabb a víz.
Több cikkünkben is felhívtuk már olvasóink figyelmét a túletetés veszélyeire. A márciusi időszakban különösen ügyeljünk arra, hogy kevesebb, de minőségibb táplálékkal csalogassuk a horgunk közelébe a pontyokat. A lelassult életvitel miatt ugyanis nehezebben emésztik meg a táplálékot, ezért kevesebbet is esznek, vagyis az etetéssel már jóllakathatjuk őket.
Fontos, hogy kis területre szórjuk a csalogatót, ami magas tápértékű pellet vagy nagy szénhidráttartalmú etetőanyag legyen
– tette hozzá a Cat & Carp Smoke Team pecása, aki kitért arra is, mivel csalizzunk. – A legtöbb esetben a nagyon apró, 6-8 milliméteres intenzív aromájú, élénk színű csemegékkel lehetünk a legeredményesebbek. Növelheti a kapási esélyünket, ha a szokásos hajszálelőkés/csalitüskés felkínálás mellé egy-két szem csonti kerül még fel a horogra.
Korábban a világbajnok horgász, Walter Tamás már jelezte, hogy a damilunkat minden szezonkezdet előtt érdemes lecserélnünk, hiszen ez a kapocs a pecás és a hal között, ám nemcsak erre érdemes ügyelnünk. A ládánkat feltétlenül nézzük át, hogy egyetlen szükséges felszerelésből (forgókapcsok, gumiütközők, ólmok, kosarak, horgok) se szenvedjünk hiányt.
– Én például minden télen előre kötök tíz szereléket, mert annyira biztosan szükségem van, és így a vízparton már nem kell ezzel bíbelődnöm – tette hozzá Kraksner, aki felhívta olvasóink figyelmét arra is, hogy a tavalyi fogási naplót február 28-ig lehet büntetés nélkül leadni.