A 2020-as év a koronavírusról és az ellene folyó küzdelemről szólt. Az első biztonságos és hatékony koronavírus elleni oltóanyagot a Pfizer-BioNTech cégek készítették el, mely fejlesztésben a magyar származású Karikó Katalin érdemei vitathatatlanok.
Forrás: Pexels.com
A Pfizer vállalat 171 éves történelme során soha még nem volt sürgetőbb szükség egy ilyen kaliberű áttörésre. A COVID-19 fertőzés világszerte továbbra is emberek millióit érinti.
– Nagy büszkeség és öröm, hogy német partnerünkkel együtt dolgozva sikerült megfelelnünk a kihívásnak, és soha nem látott sebességgel kifejlesztettünk egy oltóanyagot, ami segíthet véget vetni ennek a pusztító járványnak – mondta el a piacesprofit.hu kérdésére Dr. Vereczkei Pétert, a Pfizer magyarországi ügyvezető igazgatója a nem minden napi fejlesztésről.
Komoly szakemberek gondolják úgy, hogy a vakcinafejlesztést illetően Karikó Katalin és munkatársai felfedezése Nobel-díj jelölésre érdemes.
Az ő kutatásain alapuló módosított mRNS technológia számos területen jelenthet forradalmi újítást a gyógyításban – mutatott rá az ügyvezető, aki közölte, hogy a vállalat célja az, hogy 2021-ben 2 milliárd adag COVID-19 vakcinát gyártsanak, ezzel jelentősen megnövelve a korábbi 1,3 milliárd adagra vonatkozó vállalásukat.
A korábbi gyártási és szállítási láncok mellett a globális ellátás biztosítása érdekében bevonták a BioNTech németországi telephelyeit is.
– 2021-ben a BioNTech megerősíti gyártási kapacitásait is, hiszen a marburgi gyártóhelye megkapta a gyártói engedélyeket, és terveinknek megfelelően februárban megkezdjük az Európai Gyógyszerügynökség validációhoz szükséges gyártást. Ez a fejlesztés egyike azon lépéseinknek, melyeket azért teszünk, hogy 2021-re biztosíthassuk a megemelt dózisszám teljesítését.